Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbírka muzea Bible se nově rozrostla o zajímavé kusy

Jablunkovské muzeum Bible láká na nové exponáty obrovská leporela nebo Bibli kralickou, kterou daroval vicepremiér Pavel Bělobrádek.

31.7.2016
SDÍLEJ:

Díky návštěvě Lýdie Húšťové se synem může jablunkovské muzeu vystavovat i ručně vyráběná leporela, která za minulého režimu sloužila dětem. Foto: Archiv Světového muzea a knihovny Bible

Světové muzeum a knihovna Bible v Jablunkově se může pochlubit novými exponáty. Sbírku doplnily ručně vyráběné materiály nebo Bible, které věnovali vysoce postavení politici.

V uplynulých dnech sbírku obohatila obrovská leporela s biblickými příběhy a další pomůcky určené k výuce Bible a biblického poselství. Leporela vznikla v rozmezí let 1978 a 1988, ručně je vyrobila Vlasta Slaměná a Lydie Húšťová, které se narodily ve třicátých letech. Podle ředitele muzea Petra Hamroziho byla určena pro křesťanské konference, které probíhaly nejčastěji v Ostravě.

LEPORELA PŘIBLIŽUJÍ I PŘÍBĚH ŠALAMOUNA

„Jejich cílem bylo pomoci dětem poznat Pána Ježíše. Leporela přibližují vybrané příběhy o králi Davidovi nebo například králi Šalamounovi," informoval Petr Hamrozi. Jedna z autorek do Jablunkova přijela a díla muzeu osobně darovala. „Jsem vděčný Pánu Bohu za úžasné setkání s paní Lydií Húšťovou a jejím synem Samuelem Húštěm ze Zlína. Měli jsme možnost společně s Jiřím Hamrozim, starostou Jablunkova, prožít krásné páteční odpoledne a dozvědět se zajímavé informace k jednotlivým exponátům. Když si uvědomím, kolik práce stálo za vytvořením těchto leporel nemohu jinak, než-li říci: Pane, velké díky za každého, kdo se na výrobě podílel," neskrýval nadšení ředitel.

Setkání s tvůrkyní leporel obohatilo i oficiální předání Bible kralické, kterou muzeu věnoval vicepremiér Pavel Bělobrádek. „Mám velkou radost, že se podařilo celou sbírku rozšířit, především díky úsilí starosty Jiřího Hamroziho a poslankyně Pavly Golasowské. Novým exponátem je Bible, kterou věnoval představitel vlády České republiky. Již před časem jsme také získali Bibli v kresbách od ministra kultury Daniela Hermana," dodal Petr Hamrozi.

Muzeum Bible funguje v Jablunkově od konce minulého roku. Lidé mohou obdivovat bezmála 500 exponátů nejpřekládanější knihy, křesťanské literatury a dalších zajímavostí. Muzeum vystavuje rovněž exponáty, ke kterým se váží zajímavé lidské příběhy. Nechybí vzácné historické kusy či kuriozity.

K vystavování slouží opravená část bývalého kláštera alžbětinek s plánovanou rekonstrukcí zbylých prostorů stavby se má mnohonásobně rozšířit také samotná sbírka. Další pobočky muzea, které budou tematicky různě zaměřeny, mají vznikat i v Polsku či na Slovensku.

Autor: Patrik Rymel

31.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový chodník v Čeladné.

Chodník v Čeladné je konečně hotov

Tomáš Vidura, Čeladná, nar. 17. 10., 50 cm, 3,68 kg, Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Kapela Nebe obdarovala malé pacienty

V úterý 17. října měly děti hospitalizované na dětských odděleních Nemocnice Třinec o zábavu postaráno. Navštívila je skupina Nebe, která nyní vystupuje se svým Future technology tour 2017.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

V Řepištích se chystají na fotbalovou slávu se vší důsledností. Už v sobotu v poledne přivítá tamní klub, hrající I.B třídu, soupeře z Doubravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení