Město už ví, že jsou zdejší obyvatelé čím dál štědřejší. Dokazuje to výsledek tradičních vánočních sbírek. Úspěšná byla ve Frýdku-Místku Tříkrálová sbírka, kterou každoročně pořádá Charita České republiky. Do ulic Frýdku-Místku a jeho přilehlých částí vyšlo začátkem ledna 39 skupinek koledníků, kteří lidem přáli štěstí, obdarovávali je malou pozorností a žádali o příspěvek do kasiček.

„Dárci byli ke koledníkům opravdu štědří. Kasičky obsahovaly i bankovky v hodnotě dva tisíce a tisíc korun,“ pověděl asistent koordinátora letošní Tříkrálové sbírky Vlastimil Petr. „Koledníci převlečení za Kašpara, Melichara a Baltazara letos do kasiček na území města vybrali přes 365 tisíc korun, což je téměř o pět tisíc korun více než v loňském roce,“ konstatovala tisková mluvčí magistrátu města Jana Matějíková.

Rekordních výsledků však letos Tříkrálová sbírka dosáhla i v celém frýdeckém a místeckém děkanátu, pod který spadají farnosti přibližně v okruhu ohraničeném obcemi Staříč, Bruzovice, Dobratice, Morávka, Bílá a Palkovice. V těchto dvou děkanátech se letos koledníkům podařilo vybrat přes jeden milion dvě stě osm tisíc korun, což je o více než čtyřicet tisíc korun více než před rokem. „Charita Frýdek-Místek velice děkuje všem dárcům, koledníkům, vedoucím kolednických skupinek, zaměstnancům obecních úřadů i kněžím, díky nimž se letos podařilo v Tříkrálové sbírce vybrat rekordní částku. Tyto prostředky budou použity při péči o staré a potřebné lidi,“ řekl Vlastimil Petr.

Výtěžek sbírky bude použit například na opravu střechy Domu pokojného stáří u Panny Marie Frýdecké, na dokoupení polohovacích lůžek, invalidních vozíků nebo chodítek pro charitní půjčovnu pomůcek, ale také na částečnou úhradu provozních nákladů Klubu Nezbeda, což je nízkoprahové zařízení sloužící pro smysluplné využití volného času dětí a mládeže.

Kromě Tříkrálové sbírky mohli lidé ve Frýdku-Místku během vánočního období přispět na dobročinné účely i prostřednictvím tradiční sbírky města. Do kasičky pod vánočním stromem na náměstí Svobody v Místku občané darovali přes šestatřicet tisíc korun. Za tyto peníze město pořídí čističku vzduchu pro městské jesle na Brožíkově ulici. Úspěšná byla i vánoční sbírka Orion pod vánočním stromem na Zámeckém náměstí ve Frýdku, která byla spojena s vánočním jarmarkem. Ta vynesla necelých čtrnáct tisíc korun, které dostane dětský domov Na Hrázi v Místku.