Zejména pro malé vesnice je to citelný zásah do rozpočtu, hromady starých ročníků navíc nemají ve svých skromných úřadech kde skladovat. Lidé možnost nahlédnout do sbírek téměř nevyužívají. Podle ministerstva vnitra se již pracuje na novele zákona, která by povinnost odebírat Sbírky zákonů zrušila. "V ústavně-právním výboru sněmovny se právě diskutuje o tom, že by se zrovnoprávnila papírová a elektronická verze Sbírky zákonů," řekl Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra. Podle něj se podobné změny chystaly i dříve, ale v parlamentu vždy převážil konzervativní názor, který měl zajistit, aby měli lidé rovný přístup k informacím.

Sbírky neberou - ušetřili na pokutu

Některé obce přitom Sbírku neodebírají ani nyní. "Sbírku nekupujeme a za posledních osm let mého starostování ji nikdo nepotřeboval. Kdyby někdo přišel, mám v nádrži vždy dostatečnou zásobu benzinu, abych zájemce dovezl do nedalekého Bílovce," řekl starosta jedné z obcí na Novojičínsku, který si nepřál být jmenován. Sbírku neodebírají také v Široké Nivě na Bruntálsku. "V roce 2005 do ní nepřišel nahlédnout jediný občan, tak jsme předplatné zrušili. Je přece hloupost nařizovat odebírání tištěné verze, když na internetu je k nim tak jednoduchý přístup," řekla starostka Alena Mátéová. Soudí, že obec si zrušením odběrů ušetřila i na případnou pokutu.

Za odběr Sbírky zákonů zaplatí obec každý rok podle počtu vydaných zákonů přibližně 7500 korun. Pokud by Sbírku zákonů odebíraly všechny obce, kterých bylo v Česku na začátku roku 6249, tak za nákup jednoho ročníku vydají téměř 50 milionů korun.

Zřejmě je to však ještě více, protože některá větší města odebírají větší počet výtisků. "Navíc je třeba připočítat náklady za nábytek a prostory. Sbírky už nemáme kam dávat, jen loňský ročník měl 8522 stran. Za posledních pět let se přitom na sbírku nebyl podívat jediný občan," řekl tajemník městského úřadu v Bílovci Rostislav Musila. Navíc tvrdí, že kvůli velkému počtu novel se v českých zákonech nevyznají podle Sbírky zákonů už ani úředníci a právníci, kteří proto používají speciální počítačové programy. Další malé obce dokumenty odebírají.

Za osm let ji nikdo nechtěl

"Je to ale naprostá blbost, ze které těží stát. Za osm let mého starostování tady kvůli Sbírce nepřišel nikdo. Máme 380 občanů, staráme se o provoz školky a školy, takže jsou to pro nás peníze vyhozené oknem," svěřil se starosta Andělské Hory na Bruntálsku Dušan Vavřík. Naopak větší města s odběrem sbírek problémy nemají. Náklady na předplatné ve svých rozpočtech ani nezaregistrují a kancelář pro uskladnění šanonů vždy někde najdou. V Karviné, Havířově a Ostravě sbírku odebírají mimo jiné kvůli starším lidem, kteří neumějí hledat na internetu. Například v krajském městě loni do Sbírky zákonů nahlédli tři lidé. Počet zájemců o nahlédnutí do Sbírky zákonů v roce 2006

Příklady počtu zájemců o nahlédnutí do Sbírky zákonů v roce 2006 v některých obcích Moravskoslezského kraje

Ostrava: 3

Široká Niva: 0

Vrbno pod Pradědem: 2

Andělská Hora: 0

Havířov: 10

Čeladná: 7

Bílovec: 0