Namátkové kontroly skončily úderem půlnoci. „Žádné velké řeči, oficiality nebo protokoly. Bylo to přátelské setkání opravdových sousedů, s táborákem, cimbálovkou, zpěvem. Závoru jsme neřezali, přece jen starostka Třince je křehká žena. Stříhala se páska, ze které nezbylo vůbec nic. Co se dělo po půlnoci, nelze ani popsat,“ poznamenal vendryňský starosta Rudolf Bilko.

„Hraniční přechod je v poli, mysleli jsme si, že přijdou jen rady jednotlivých měst a obcí, tak padesát lidí. Těch ale přišlo hodně, bylo to velmi pěkné,“ dodal.

U ohně, o který se postarali polští hasiči, si lidé povídali u svařeného vína. Chutnal jim i bigos, který připravily polské hospodyně.

Když se chtějí poradit, sejdou se za čtvrt hodiny

Obyvatelé Vendryně a nedalekého Goleszówa se neformálně setkávali odnepaměti. „To je historická záležitost. Už za Rakouska chodili mládenci oběma směry přes kopec za děvčaty, řada lidí má na druhé straně i příbuzné,“ říká vendryňský starosta Rudolf Bilko.

Že k sobě mají obce blízko, se projevilo před pěti lety, kdy Goleszów žádal o grant na turistické stezky. „Sekretář Euroregionu Těšínské Slezsko na polské straně Bogdan Kasperek jim doporučil nás – tedy sousední obec. A v roce 2003, kdy Vendryně dělala projekt revitalizace řeky Olše, nám pro změnu dělal partnera Goleszów. Tak jsme si řekli, že to sice bezvadně funguje, ale měli bychom tu spolupráci formalizovat. Dohodu o partnerství jsme podepsali před třemi lety,“ vzpomíná Bilko.

Smlouva však podle něj žádný právnický jazyk neobsahuje – je naopak stručná a pro každého srozumitelná. Lidé z obou obcí se potkávají v květnu při turistickém pochodu Za krásami vendryňské přírody, zpravidla o měsíc později se v Goleszówě konají fotbalové turnaje, na které přijíždějí žáci polské i české školy z Vendryně.

Na konci školního roku se lidé baví při sportovně-společenské akci Piknik sportowy. „Z obce se ho účastní třicet až čtyřicet lidí, soutěží se v netradičních disciplínách jako střelba z luku, jízda na trakaři nebo škrábání brambor. To je opravdu velká společenská událost, ale také zábava a legrace,“ dodal Bilko.

Za nejdůležitější ale považuje bezpočet denních kontaktů mezi obyvateli partnerských obcí. Týká se to i starostů. „Běžně se navštěvujeme, cesta je otázkou čtvrthodiny. Vypijeme kafe, projednáme co potřebujeme a za hodinu jsme zpátky. Naše blízkost nám to technicky umožňuje,“ popsal vendryňský starosta.

Poznamenal, že partnerství obcí na vzdálenost tisíců kilometrů jsou sice zajímavá a atraktivní, většinou ale nemají žádný konkrétní dopad.

Loni se vydařil i společný výstup vendryňských a goleszówských turistů k pomníku padlých partyzánů pod Malou Čantoryjí.

Teď zástupci Goleszówa pomohli Vendryni s projektem dvou naučných stezek. „Byli v řídícím týmu, řešili jsme to spolu,“ konstatoval Bilko.