„Mělo by to být definitivní,“ řekl ve čtvrtek redakci Jiří Kožuch, vedoucí technicko-správního úseku frýdecko-místeckého střediska SSMSK. Podle něj se v nejbližších dnech zpracují podklady pro veřejné zakázky, které vypíše krajské ředitelství v Ostravě.

Návrh oprav poškozených vozovek v celém Moravskoslezském kraji počítá s celkovou částkou 142,1 milionu korun. „Jedná se ve všech případech o silnice ve velmi špatném až havarijním stavu,“ uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková a dodala, že správa silnic má v rozpočtu kraje vyčleněno 40 milionů korun. S ohledem na špatný stavebně technický stav silnic se však předpokládá její navýšení o sto milionů.

Jiří Kožuch naznačil, že náklady na opravu tří silnic v okrese by neměly přesáhnout dvacet milionů korun. „Ty firmy jsou „hladové“, dá se předpokládat, že asi půjdou s loňskými cenami dolů,“ pravil. Práce by mohly začít ve druhé polovině května, Kožuch odhaduje, že v případě dobrého počasí akce skončí v červenci.

Silnice druhé třídy přes Fryčovice měří 2,6 kilometru, opravit by se měl i více než třísetmetrový úsek za křižovatkou na Staříč. „Dál ne, protože tam se bude dělat kanalizace,“ řekl Kožuch.

V případě silnice mezi Horní a Dolní Lomnou se podle něj počítá s tím, že letos se opraví zhruba jeden kilometr a zbytek v následujících letech. „Špatný a dost rozbitý úsek má celkem asi čtyři a půl kilometru, uvidíme, na co budou peníze,“ naznačil s tím, že kompletní oprava se předpokládá během tří let.

Silnice III/48416 mezi Palkovicemi a Metylovicemi měří přibližně 1,5 kilometru a měla by se opravit celá. Řidiči v Palkovicích však zároveň čekají na rekonstrukci frekventované hlavní cesty přes Myslík ve směru na Kozlovice. Jiří Kožuch uvedl, že s akcí se sice počítá, ale později. Důvodem jsou dřívější potíže, které se objevily při výběrovém řízení, navíc u této akce půjde o jiný způsob financování. Předpokládá se, že rekonstrukci bude možné zahájit v srpnu, případně v září.