Bude jich osmdesát, tedy o dvacet více než loni a budou vybavena třístupňovou přehazovačkou, takže se cyklista při cestě z Místku do Frýdku tolik nenadře. První čtvrthodina bude zdarma, a to vždy, u každé výpůjčky kola. Po prvních patnácti minutách zdarma bude cena za výpůjčku v rámci zóny ve Frýdku-Místku činit 12 korun za půl hodiny, což je méně než v jiných městech.

„Zóna, kde mohou kola parkovat, bude větší a mimo jiné přibudou „mikrozóny“ nejen v okrajových částech města – v Chlebovicích, Zelinkovicích, Lískovci a Skalici, ale i v sousedních obcích, ve Sviadnově a Starém Městě. Ve zkušebním provozu se v některých dnech na šedesáti kolech svezlo i 150 lidí. Počítáme s nárůstem, protože prvních 15 minut jízdy budou mít uživatelé zdarma. A to už je doba, za kterou se ve Frýdku-Místku dá dostat, kam potřebuji,“ řekl náměstek primátora Jakub Míček.

Vyjet mimo zónu bude možné, nicméně pak je třeba počítat s tím, že pokud by někdo chtěl nebo musel ponechat kolo mimo zónu, musí počítat s většími náklady – za jeho vrácení pak bude účtováno 320 korun.

Osmdesát kol rozmístěných po městě bude opět zamknuto u stojanů, jak u těch stávajících, tak nových, označených růžovým kolem. Ty budou například na místeckém i frýdeckém náměstí, u vlakového nádraží, před kulturním domem nebo na vytížené autobusové zastávce na Anenské.

Kola je možné parkovat i jinde v zóně, mimo klasické cyklistické stojany po městě, nesmí ale překážet. „Místa jako zastávky MHD nejsou vhodná, kolo překáží vozíčkářům, kočárkům či nevidomým. Uživatelé by se měli vždy zamyslet, zda někomu nevhodným uzamčením nezkomplikují život nebo třeba dopravní situaci v daném místě,“ nabádá náměstek primátora Karel Deutscher.

Kola provozuje společnost Rekola která je největším poskytovatelem bikesharingu v České republice. Ta také založila facebookovou skupinu Rekolíme ve Frýdku-Místku, kde lze sdílet nápady na výlety, zážitky nebo si psát různé tipy a triky na lepší trasy městem. K co nejrychlejší opravě porouchaných nebo poničených kol můžou přispět i uživatelé, a to buď přes mobilní aplikaci nebo e-mail.

Stejně jako v jiných městech se loni objevily potíže s vandalismem, zloději ukradli například přední kolo či sedátka. Lidé, kteří uvidí někoho kola úmyslně ničit, by se měli obrátit na městskou policii.