Právě možnost bezplatného a v podstatě legálního přivlastnění knih někdy láká nenechavce, kteří smysl knihobudek kazí. Problém měli například v Trutnově, kde si lidé díla neodnášeli bez vrácení výjimečně, ale často a ve velkém. Tituly končily například ve sběrnách, budka pak často zela prázdnotou. Pomohl apel na veřejnost a dohled strážníků. Přestože na mnoha jiných místech čtenáři knihy skutečně sdílí, problém s prázdnými knihovničkami byl i v Ostravě.
Od loňského podzimu mají budku ve Frýdlantě nad Ostravicí. Město se zapojilo do nekomerčního projektu Kniha do vlaku jak napovídá název, knihobudka stojí poblíž vlakového nádraží. „Je velmi využívaná. Hodně knih si lidé berou, na druhé straně ale knihy nosí, takže je moc nemusíme doplňovat," uvedla ředitelka tamní knihovny Pavla Ručková s tím, že ačkoli je budka někdy ráno plná a odpoledne prázdná, lidé se ji naučili používat a pochopili smysl projektu. Ve frýdlantské budce lze podle Ručkové najít i hodnotnou klasiku. Lidé totiž do městské knihovny donášejí své vlastní sbírky, a pokud v regálech darované tituly už mají své zastoupení, nadbytečné knihy mohou skončit právě v knihobudce. Že se projekt ve Frýdlantě osvědčil, dokazuje záměr vytvořit další knihovničku v areálu koupaliště. „Zatím to ještě nemáme přesně vymyšlené, ale bude tam nějaký regál, kam umístíme vyřazené knihy. Nicméně bude to fungovat na stejném principu jako knihobudka," prozradila ředitelka.
Ani v Třinci s nápadem sdílení literárních děl není problém tamní knihovna se zapojila do neziskového projektu nazvaného KnihoBudka. Díky němu veřejné knihovny vznikají ve vysloužilých telefonních budkách.
Třinecká budka je jednou z osmnácti takových v Česku. Ředitelka knihovny Martina Wolna si provoz pochvaluje. „Jsme velmi spokojeni, realita předčila naše očekávání. Knihy v budce se opravdu ‚točí', lidé je přinášejí i odnášejí. Nenaplnily se naše obavy, že se stane odkladištěm starých vyřazených domácích knihovniček," poznamenala ředitelka, podle které se v budce objevují dokonce knižní novinky.
„Naším úkolem je knihy skoro denně urovnávat, aby to vypadalo hezky, a jednou až třikrát do měsíce přinést pár vyřazených knih z knihovny nebo z darů. Kéž by to takto pokračovalo i dále," přeje si Martina Wolna.
Obě ředitelky se shodují, že knihovničky dosud nemusely čelit vandalům. Na tu frýdlantskou pouze někdo nalepil reklamy, v třinecké jednou našli předměty, které s literaturou nesouvisí, a sice bednu plnou hraček. „Nejvíc jsme se obávali silvestrovské noci, ale i tu budka přečkala bez škrábnutí," konstatovala Wolna. Budka podle ní dává knihám šanci. „Místo ve sběru tak končí nejedna knížka u dalšího člověka, kterého potěší a obohatí," míní ředitelka Knihovny Třinec.
Sdílení knih není doménou jen velkých měst. Nedávno vznikla veřejná knihovnička také na terase u obecní knihovny ve Pstruží. Také tam si mohou lidé knihy vyměňovat a půjčovat a pokud se jim zalíbí, mohou si titul nechat.