Můžete čtenáře seznámit s tradiční indickou medicínou?

Tradiční indická přírodní medicína – ájurvéda je pět tisíc let starý holistický systém, který je dodnes využíván nejen v Indii a Srí Lance, odkud pochází, ale rozšířil se v posledních desetiletích zejména do Anglie, Evropy i Ameriky. V posledních letech narůstá zájem o tento systém – nebo jak já raději říkám – životní styl také v České republice. Ájurvéda vychází ze základních principů fungování vesmíru, který respektuje každého jedince naprosto individuálně. Zároveň odlišně od všech ostatních umožňuje při znalostech konstitučního typu každého z nás dodržovat jednoduché zásady a pravidla, které pak v kombinaci s používáním ájurvédských masáží, jógy a meditací harmonizuje celý organismus a uvádí naprosto přirozeně do rovnováhy všechny orgány v těle. Tato harmonie je základem pro dobré zdraví a pro to, aby se tělo jemu vlastní schopností samoléčby zbavilo zdravotních potíží a nemocí. Mnoho lidí neví, že ájurvéda byla vlastně matkou dnes tak oblíbené čínské medicíny, jíž položila základy a z níž celá vychází. Vše je tedy skutečně o spojení mysli, těla a ducha, což je nutné vzít na vědomí, respektovat vlastní přirozenost a hledat rovnováhu v sobě samém.

Kolik je vám let a jaké máte vzdělání, případně kurzy?

Je mi 42 let. O ájurvédě jsem se poprvé dočetla zhruba před deseti roky v nějakém časopise a velmi mě zaujala. Začala jsem na trhu hledat knihy, které o ní byly dostupné. Bohužel v té době bylo u nás v České republice jen velmi málo literatury s tímto tématem, kurzy nebyly vůbec žádné. Málokdo to tady znal. Hledala jsem tedy v knihovnách a knihkupectvích dostupnou literaturu. Spolu s časopisy a rozmachem internetu jsem hltala, co se dalo v češtině vyčíst, objednávala jsem a studovala knihy, takže do té doby, než jsem zjistila, že se prvním rokem otevírá Roční škola ájurvédy v Hranicích u našeho předního a vyhledávaného ájurvédaře Pavla Hlóšky, jsem byla hlavně samoukem. Škola ájurvédské medicíny, do které jsem se ihned přihlásila, je zakončena závěrečnou zkouškou nejen z teorie ájurvédy, ale také z praktické zkoušky, takže student musí prokázat, že skutečně ájurvédě rozumí, chápe ji ve všech souvislostech a umí ji použít spolu s ájurvédskou masáží tak, aby výsledný efekt byl pro klienta léčivou záležitostí. Nyní pokračuji v samostudiu, poněvadž u nás v republice není další vyšší stupeň studia, kterého je možno v ájurvédě dosáhnout. Věřím však, že se do budoucna situace změní a bude pro nás, ájurvédské terapeuty a léčitele, možné se dále vzdělávat a rozvíjet své znalosti, předávat si získané zkušenosti a být tak nápomocni nejen sami sobě, ale i všem kolem nás. Kromě ájurvédy mě oslovily masáže jako takové, jejich význam a účinek. Proto jsem si ještě doplnila vzdělání o kurz regenerační a sportovní masáže v Masérské škole roku Davida Rozbroje v Ostravě. Nyní jsem nejen tedy ájurvédský poradce, diagnostik a masér, ale nabízím i dnes tolik vyhledávanou „klasiku“.

Nedávno jste otevřela Centrum tradiční indické medicíny na ulici Pionýrů ve Frýdku-Místku. Co v něm klientům nabízíte?

V mém Centru tradiční indické medicíny Ájurvéda ISIS nabízím klientům komplexní program pro řešení jejich zdravotního stavu. Jde o to, že každý, kdo s ájurvédou přijde do styku, musí hned na začátku pochopit, oč tady vlastně jde. Klient tedy na první schůzce získá základní informace o tom, že v prvé řadě musí poznat, jaký je dóšický neboli konstituční typ – a jak s tímto pracovat. Na základě pulsní diagnostiky se vyhodnotí klientova přirozenost, vysvětlím mu, co to pro něj znamená, co je pro něj dobré a co mu škodí z hlediska příjmu potravin. Upozorním ho na dodržování režimu denní, noční a roční doby, vysvětlím význam masáže, použití daného typu oleje pro jeho konstituční typ, doporučím byliny a koření, které posilují jeho vlastní přirozenost. Kromě diagnostiky nabízím samozřejmě ájurvédské masáže jednak celotělové, protože jako takové mají největší význam. Kdo však chce namasírovat jen záda a šíji nebo jen nohy, plosky nohou nebo naopak obličej a hlavu, je to samozřejmě možné. Od dubna 2011 připravuji také oblíbenou Širodaru, což znamená masáž třetího oka. Ceny jsou stanoveny dle množství a typu použitého oleje a času, který je k účinku dané masáže nejvhodnější a přináší skutečný užitek. Například ájurvédská základní masáž trvá 60 minut, z čehož je 45 minut využito pro masáž celého těla, pak následuje 15minutový klidový zábal, během něhož tělo reaguje vyplavováním škodlivin z těla a startováním ozdravných procesů, což je ještě podpořeno pitím ájurvédského čaje. Kůže vstřebává do hloubky olej až tak, že po skončení procedury je klient příjemně překvapen, že pokožka není přemaštěná, je hebká a lesklá, díky čemuž si zákazník na oblečení neodnáší žádné olejové skvrny.

Jaké masáže ještě poskytujete?

Dále nabízím hloubkovou královskou ájurvédskou masáž, marmovou masáž celého těla nebo jen plosek nohou, masáž hlavy Shirobjang. U všech typů masáží využívám stoprocentní za studena lisované čistě přírodní oleje, jako je například mandlový, olivový, sezamový a slunečnicový olej. Tyto oleje jsou takzvaně inteligentní, protože mají možnost předávat do nejhlubší vrstvy pokožky buňkám to, po čem žízní a hladoví. Současně z nich vypuzují to, co buňku poškozuje, tady toxické látky a volné radikály. Nabídka klasických regeneračních a sportovních masáží je standardní. Za dvacet minut nikoho nenamasírujete. Takovou masáž považuji za bezvýznamnou, to se klient stačí tak akorát zahřát. Klient má v mém Centru Ájurvédy ISIS naprosté soukromí, není nikým a ničím rušen. Prostředí je velmi příjemné a pobyt je obohacen příjemnou indickou vůní a hudbou. Vždy je přítomen pouze jeden klient, který dostane vše, co právě potřebuje. Naprosté soukromí a zde strávený čas může využít k dokonalé relaxaci, pokud si tedy nechce povídat. Ájurvédský terapeut je totiž také tak trochu psycholog, to souvisí samozřejmě s tou duší. Samozřejmostí je naprostá diskrétnost a zachování tajemství při sdělování osobních informací.

Jak jste se k tomu dostala. Co kromě toho ještě děláte?

Jak jsem již řekla, o ájurvédu jsem poprvé „zakopla“ asi před deseti lety, kdy jsem řešila své vlastní stále se dokola opakující zdravotní problémy, jako byly časté angíny a rýmy, kvůli čemuž mi byly operačně odstraněny krční i nosní mandle. Trpěla jsem také několikrát do roka záněty močového měchýře, ledvinovou kolikou, celkovým oslabením organismu a nízkou imunitou. Na nemocenskou jsem musela poměrně často. To se nelíbilo nejen mně, ale samozřejmě ani mému zaměstnavateli, a tak jsem stále hledala cestu, jak mám z toho začarovaného kruhu vykročit. Měla jsem kolem sebe lidi, kteří sbírali byliny a zabývali se naším přírodním léčitelstvím. A protože těmto věcem odjakživa věřím, zkoušela jsem stále více a hledala vlastní cestu sebeléčby, protože klasická medicína mi nabízela jen polykání nejrůznějších antibiotik. Místo toho, abych se uzdravila a nemoci se zbavila, imunita slábla a já na tom nebyla nejlépe.

Kolik let se indické medicíně věnujete?

I když jsem se k ní dostala asi před deseti lety, poslední dva roky se jí věnuji skutečně naplno. Vlastně díky ájurvédě mám mnohem méně času na sport, který je mým velkým koníčkem. Zase na druhou stranu jsem po celou tu dobu bez zdravotních obtíží a mám spoustu energie.

Komu by mohla nejvíce pomoci. Na jaké nemoci a potíže je ideální?

Víte, ájurvéda není lék. To není tabletka, kterou spolknete a nemoc zmizí. Je to o dodržování zásad a pravidel, které spolu s masážemi, dechovými cvičeními a cvičením jednoduchých jógových cviků tělo přirozeně harmonizují a uvádí jej do rovnováhy, takže nemoc prostě nevznikne. A když už vznikla, tak pomáhá tělu nelézt cestu k sebeuzdravení. U někoho to trvá pár týdnů, u někoho měsíců – a skutečně velmi nemocný klient se může uzdravovat i několik let. Z praxe ovšem jasně vyplývá, že u většiny klientů se uzdravení dostaví vždy. Tedy u těch, kteří jsou ochotni opustit několikaleté zažité návyky a přijmout recept, který jim přinese zdraví. Znám případy, kdy se lidé vyléčili z tak těžkých nemocí, jako je například těžký diabetes, Alzheimerova choroba, vysoký krevní tlak, nádory, padoucnice apod. Znám i případy, kdy klient doslova slezl hrobníkovi z lopaty. Málokdo ví, kolik lékařů nemohlo uvěřit rentgenovým snímkům pacientů, kteří se léčili u ájurvédského lékaře nebo terapeuta, když k nim po nějaké době přišli na kontrolu?

Dívají se lékaři na tuto formu léčby takzvaně přes prsty?

Jak kteří. Mnoho lékařů v dnešní době léčí pouze nemoc. Bohužel. Ájurvéda hledá příčinu vzniku nemoci a pracuje na tom, aby tato byla odstraněna. Když se to podaří, jako že se to téměř vždy podaří, nemoc nemůže vzniknout, jelikož nemá živnou půdu. Dnešní moderní medicína je velmi pokročilá a bylo by velmi přínosné, kdyby lékaři s ájurvédskými terapeuty spolupracovali. Naštěstí jsou i takoví, potom to je pro klienta – pacienta to pravé ořechové.

Nyní trochu odbočíme, co říkáte na současné protesty lékařů, kteří si stěžují na nízké mzdy?

Víte, já si myslím, že je u nás spousta odborníků, kteří udělají vždy první poslední, u nichž bude pacient na prvním místě. Nejsou takoví ale všichni lékaři, i takové znám. Když jsem kdysi byla nucena chodit k lékaři, často jsem ani nevěděla pořádně svou diagnózu, neseděly mi léky, bylo mi špatně a nikdy mi nebylo nic pořádně vysvětleno. Kdybych takto pracovala já, asi bych musela z práce odejít, myslím, že by mě tam nechtěli. Já si myslím, že skuteční odborníci by měli být za svou práci odměněni, jenže u nás nejsou. Ale ti, kteří se zase až tak moc nesnaží, by neměli pobírat nadhodnocený plat za nic. Mělo by to být nějak odstupňováno. Student po vysoké škole jistě nebude podávat takové výkony jako lékař s dvacetiletou praxí, na druhou stranu je patnáct tisíc nástupní plat směšný.

Jakým koníčkům se ve svém volném čase věnujete?

Jsem odjakživa sportovní typ. Kdysi jsem ráda běhala, lyžovala, hrála badminton, plavala, později jsem k tomu přidala kolo a spinning. Obojí dodnes miluji, cvičila jsem aerobic, squash, ráda plavu, chodím do přírody na procházky a v duchu si povídám se stromy. Ráda čtu, pořád se vracím k ájurvédským knihám. S oblibou si také ráda přečtu hezký cestopis, kvalitní román, mám ráda i literaturu faktu. Mnoho let se zajímám o filozofii, psychologii a esoteriku. Když se mi něco hezkého dostane do ruky, většinou neodolám. Možná to bude znít hloupě, ale já také ráda uklízím, mám ráda pořádek a věci na svém místě. Mým největším koníčkem je můj život, i když není úplně ideální. Pracuji na tom, abych byla spokojená – a také lidi kolem mě. Život považuji za dar a vše v něm za příležitost učit se. A to je podle mě hlavní důvod, proč jsme vlastně na tomto světě.