O jeho jmenování rozhodli městští radní, čtyřicetiletý Zdeněk Walach do funkce nastoupí 1. července. Nového šéfa DDM v Třinci hledali od loňského roku. V prvním konkurzu neuspěl nikdo, do opakovaného řízení se přihlásilo šest uchazečů, z nichž tři museli být vyřazeni.

Podívá se na Hluchovou

Walach však výběrovou komisi zaujal. „Přihlásil jsem se tím, že je to pro mě výzva do budoucna,“ řekl v pondělí redakci. Považuje za důležité, aby se volnočasové aktivity dětí netýkaly jen sportu, a chce se zaměřit na již fungující oddělení v dalších oblastech. Plánuje i zefektivnění provozu střediska na Hluchové v Nýdku. „Žádná unáhlená rozhodnutí ale dělat nebudu,“ uvedl.

Zdeněk Walach, který je prezidentem mezinárodního výškařského mítingu Beskydská laťka, působí jako pedagog na částečný úvazek na ZŠ Dany a Emila Zátopkových, na které už od poloviny devadesátých let trénuje sportovní atletické třídy. Deníku řekl, že se rozhodl na 4. ZŠ k poslednímu červnu skončit. „To se nedá ani jinak zvládnout,“ poznamenal.

Rozhodovalo se jen mezi muži

Podle třinecké starostky Věry Palkovské byly ve druhém konkurzu kvůli nesplnění podmínek vyřazeny tři ženy, takže se rozhodovalo jen mezi muži. „Co je pozitivní, pan Walach byl komisí doporučen jednomyslně,“ upřesnila. „Ono není jednoduché najít vhodného člověka pro DDM. Měl by to být manažer, který pracuje s dětmi. To, co jsme požadovali, jsme u něj našli,“ řekla starostka. Walachovi pomohlo, že se osvědčil jako šéf Beskydské laťky, jedné z největších akce ve městě. „Tam řídící a organizační schopnosti prokázal,“ uvedla.

Třinecký DDM vedl 17 let Zdeněk Karlík. Nový ředitel tak bude možná sledovanější než jinde. „Určitě s tím počítám,“ tvrdí Walach.

Přečtěte si také Dům dětí chce vést šest lidí

Zdeněk Walach se narodil v roce 1969. Původní profesí učitel tělesné výchovy a zeměpisu, kdy po šestiletém působení v pozici učitele nastupuje na místo vedoucího trenéra sportovních tříd atletiky při základní škole Dany a Emila Zátopových v Třinci. Sám je absolventem atletických sportovních tříd a do roku 1997 aktivním závodníkem oddílu. Sport a atletika především patří k jeho největším zálibám. Od roku 2006 je předsedou třineckého atletického oddílu a prezidentem Beskydské laťky – světového výškařského mítinku. Mimoškolní činností dětí a mládeže se zabývá již 16 let, a to v oblasti sportovní přípravy a výchovy mladých atletů. Hlavními prioritami nového ředitele jsou: práce s dětmi ze sociálně slabých rodin a s handicapovanými, zapojení rodičů do společných aktivit s dětmi, spolupráce se Základní školou Petra Bezruče a mateřskou školou, kontakty s mezinárodními mládežnickými organizacemi, ekonomické využití prostor a zařízení DDM.