Soutěž se konala v pátek 21. července na Frýdecko-Místecku, na nejvýchodnější louce České republiky, jen kousek od nejvýchodnějšího bodu země, v Bukovci. Kromě místních dorazili také sekáči ze Slovenska a kosy do rukou vzalo celkem 31 závodníků – pět dětí, šest žen a 22 mužů, kteří měli za úkol v co nejkratším čase pokosit travnatý čtverec o ploše 40 metrů čtverečných. Nejstaršímu z nich bylo 84 let.

Hrčava, Frýdecko-Místecko, červenec 2023.
Střelba v Hrčavě. Drogy, celá vesnice to věděla a všichni si o tom jen povídali

Všichni sekáči, kteří na Frýdecko-Místecko dorazili, byli amatéři, kteří se s kosou se ohánějí leda, když potřebují trávu pro králíky, anebo pokosit louku na svém gruntě. Všichni ale musí mít k této disciplíně pozitivní vztah a vzor.

Nemocnice Třinec vyzývá dárce krve. Přihlaste se i o prázdninách, je to potřeba

VIDEO: Růžová školka na Frýdecko-Místecku zve na prohlídku, je plná krásy a vůní

Po obchvatu Frýdku-Místku už brzy stotřicítkou, problémem bude asi hluk

Soutěžily také děti

Tak jako například Marcela Čmielová z Mostů u Jablunkova. „Manžel chodívá na tuto soutěž pravidelně a já s nim jezdím jako divák. Loni jsme ho začala přemlouvat, aby mi taky koupil kosu, že si to chci zkusit. No, koupil mi ji před měsícem. Ale rychle jsme se s ní sžila, lehce potrénovala ještě na vyšší trávě než je tady. Je to náročné, ale baví mě to,“ řekla Deníku Marcela Čmielová poté, co zvládla pokosit svůj soutěžní travnatý čtverec.

Uzavřený a chátrající Autokemp Beskydy ve Frýdlantě nad Ostravicí, 12. 7. 2023.
Frýdlantský kemp čeká na vzkříšení. Domy tam zatím nebudou

Poté, co porotci zapsali časy a prohlédli posekané čtverce, vyhlásili vítěze. Mezi dětmi, které sekaly poloviční políčko, byl nejlepší Štěpán Roženek. V kategorii žen zvítězila Anna Kadlubcová. Hlavní, mužskou kategorii ovládli hosté ze Slovenska. Za necelé půldruhé minuty zvládl pokosit své políčko loňský vítěz Rastislav Minich z obce Cigeľ, jinak mistr Slovenska v ručním sekání kosou. Jediným místním zástupcem na „bedně“ byl Petr Čmiel z Mostů.