Zkušební režim nových semaforů na třídě T. G. Masaryka byl zahájen minulou středu a potrvá zhruba měsíc. Přechody pro chodce jsou nově vybaveny zvukovou signalizací pro nevidomé. Součástí takzvané zelené vlny je i světelná křižovatka u magistrátu.

K zajištění plynulosti a bezpečnosti dopravy ještě může dojít k prodloužení nebo zkrácení intervalů semaforů na křižovatce. „Předpokládám, že v návaznosti na spuštění opravy ramp estakády a objízdnou trasu, která povede právě po třídě T. G. Masaryka, tedy přes Rubikovku, bude úprava intervalů nevyhnutelná,“ konstatoval náměstek pro dopravu Karel Deutscher. 

Spuštěny byly také semafory u katastrálního úřadu. Mají zajistit bezpečnější přecházení zejména při dopravní špičce. „Už tady mohly být dávno. Předtím, když jsem čekal u přechodu, mi málokdo zastavil,“ řekl Petr Kornia, který stejně jako další potřeboval přejít přes cestu, aby se dostal na autobusovou zastávku.

V blízkosti přechodu se kromě autobusové zastávky nachází i základní a střední škola. „V minulosti jsme pro vyšší bezpečnost vybudovali dopravní ostrůvek, což ale nebylo dostačující. V blízkosti jsou i školy, které navštěvují stovky žáků. Po příjezdu autobusem jim ráno bezpečný přechod a cestu do školy zajišťovala přítomnost městských strážníků, po skončení vyučování už tomu tak nebylo,“ uvedl Deutscher.

Světelná signalizace přibyla i na přechodu pro chodce na Rubikově křižovatce ve směru od magistrátu do Místku. Řidiči tam dávali přednost lidem mířícím od parku dolů na Kostikovo náměstí. Semafor také řídí přechod z opačného směru.

Tereza Liczmanová