Jednání Senátu se chtěla osobně zúčastnit i starostka Třince Věra Palkovská. „Původně se tento bod měl projednávat později, ale vše nakonec bylo jinak. Proto jsem vše s napětím sledovala cestou do Prahy,“ řekla Deníku třinecká starostka Věra Palkovská, která po hlasování neskrývala, že je šťastná. „Mám obrovskou radost,“ svěřila se starostka.

Třinec se chce zařadit mezi statutární města změnou zákona o obcích. K tomu, aby hutnické město doplnilo stávající seznam statutárních měst České republiky, udělali první krok na svém zasedání 12. září 2017 třinečtí zastupitelé, kteří svým usnesením nastartovali celý legislativní proces. Snahy Třince poté podpořilo jednomyslně také zastupitelstvo Moravskoslezského kraje v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem, Vláda ČR, Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny, Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR a nejčerstvěji i Senát.

Právě v Senátu se o změně zákona o obcích rozhořela diskuze, ve které někteří ze senátorů byli důrazně proti změně. Ovšem samotné hlasování nakonec rozhodlo pro Třinecké. „Ihned začnu zjišťovat, jaký bude další postup, než prezident návrh podepíše,“ prozradila ještě z Prahy třinecká starostka, které hlava státu při poslední návštěvě Třince uvedla, že myšlenku, aby se Třinec stal statutárním městem, podpoří.

Třinečtí tak jsou blízko cílové pásky a chybí jim v tomto legislativním procesu už jen krok k tomu, aby se jejich město zařadilo mezi statutární.