Před šesti lety se do senátu volilo ve volebním obvodu 69 současně s volbami do zastupitelstev měst a obcí, letos to bude současně s krajskými volbami.

Nejen kandidáti na senátora však doufají, že zájem veřejnosti bude větší než například v roce 2018, kdy volební účast v klíčovém druhém kole byla rekordně nízkých 9,23 procenta voličů.

Deset kandidátů

O přízeň veřejnosti se bude ucházet celkem deset kandidátů, mezi nimiž jsou i některá zajímavá jména. Například Pavol Lukša, starosta Čeladné nebo také úřadující senátor a starosta Dobré Jiří Carbol.

Do ryze mužského klání se rozhodla zapojit také Helena Pešatová, starostka Frýdlantu nad Ostravicí, která je jedinou ženou na kandidátce v tomto volebním obvodu. Kandidovat bude i Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku nebo Radim Bača, starosta Palkovic. Na kandidátkách ale nechybí ani nové tváře a kandidáti, kteří jsou veřejnosti méně známí.

První kolo voleb do Senátu České republiky se na základě vyhlášení prezidenta Miloše Zemana koná 2. a 3. října spolu s krajskými volbami, případné, avšak očekávané druhé kolo pak o týden později 9. a 10. října.

Délka mandátu jednotlivých senátorů je šest let, přičemž každé dva roky se volí třetina senátorů. Letos se volí v sedmadvaceti volebních obvodech, mimo jiné také na Karvinsku a Ostravsku.

Jestliže některý kandidát na senátora získá v prvním kole přes padesát procent hlasů, automaticky se stává senátorem. Obvykle se však koná druhé kolo, do něhož postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů z prvního kola. Senátorem může být zvolen občan starší čtyřiceti let a kandidovat může i senátor, jemuž právě končí mandát.

Volební obvod 69

Senátora ve volebním obvodu 69 (Frýdek-Místek) mohou volit lidé s trvalým bydlištěm v Bašce, Bílé, Brušperku, Bruzovicích, Čeladné, Dobré, Dobraticích, Fryčovicích, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Horních Domaslavicích, Hukvaldech, Janovicích, Kaňovicích, Kozlovicích, Krásné, Krmelíně, Kunčicích pod Ondřejníkem, Lhotce, Malenovicích, Metylovicích, Nižních Lhotách, Nošovicích, Ostravici, Palkovicích, Paskově, Pazderně, Pražmě, Pržně, Pstruží,Řepištích, Sedlištích, Starých Hamrech, Starém Městě, Staříči, Sviadnově, Vojkovicích a Žabni.

Kandidáti volební obvod č. 69
• Pavel Olšovský (Volba pro kraj)
• Jaroslav Matýs (Trikolóra)
• Pavol Lukša (Dobrá volba 2016)
• Helena Pešatová (Starostové a nezávislí)
• Karel Deutscher (ČSSD)
• Radim Mamula (ANO 2011)
• Daniel Pawlas (KSČM)
• Radim Bača (ANK 2020)
• Jiří Carbol (KDU-ČSL)
• Radomil Bodzsar (SPD)