O tom, že se senioři mají zájem sdružovat a být aktivní, svědčí frýdecko-místecká městská organizace Svazu důchodců ČR. Neustále se totiž rozrůstá. „Stav se nám rapidně zvyšuje, v současnosti máme tady ve městě 1730 členů, což je zhruba dvojnásobek než před šesti lety, kdy jsme měli něco málo přes osm set členů,“ řekl nedávno předseda organizace Dalibor Kališ.

Seniorů obecně přibývá, k hlavním důvodům nárůstu členské základny ale podle něj patří jak propagace aktivního stáří, tak samotných aktivit organizace. Organizace vydává například svůj informátor, členové vystupují na různých veřejných akcích. „Lidé, kteří se ještě nezapojili, hledají uplatnění, je to logické. Stále se propaguje aktivní stáří, takže přijdou, přihlásí se za padesát korun na rok a účastní se našich aktivit, které jsou pro seniory dostupné – ať už to jsou zájezdy, cvičení, turistika, cykloturistika, poznávací vycházky a podobně,“ řekl předseda.

Aktivity organizace jsou velmi pestré. Vedle přednášek, kurzu angličtiny, hraní bowlingu, bridže, ping-pongu organizují i zdravotní cvičení, kurzy jógy nebo návštěvy bazénu.

V jiných městech či obcích v regionu fungují kluby seniorů, které spadají pod obecní či městské úřady. Příkladem je Klub seniorů města Třince, který má v současné době 305 členů. „Klub nabízí seniorům a lidem se zdravotním postižením prostor k aktivnímu trávení volného času formou mnoha zájmových klubů, kurzů a dalších aktivit,“ řekla mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová. Jednou týdně se senioři scházejí také na odloučeném pracovišti v oldřichovickém domě s pečovatelskou službou. Měsíční program třineckého klubu je podobně pestrý jako program frýdecko-místecké městské organizace.

„Velmi oblíbený je Klub kulečníku, Klub šikovných rukou, Klub šachistů nebo jóga pro seniory. Velký úspěch již tradičně zaznamenávají jazykové kurzy, zejména angličtiny, a počítačové kurzy,“ řekla mluvčí a připomněla, že Třinec si v kategorii měst nad třicet tisíc obyvatel nedávno odnesl cenu nejpřívětivějšího města k seniorům v Moravskoslezském kraji, kterou udělovala krajská rada seniorů. Šárka Szlaurová doplnila, že do klubu seniorů mohou na jednorázové akce zavítat i neregistrovaní členové. Každý rok klub zaznamenává tisíce návštěv.

V třinecké knihovně funguje také neformální klub DUHA, který může navštěvovat kdokoli v seniorském věku. „Je to místo, kde se senioři mohou dobrovolně scházet, zúčastňovat se rozličných programů či se mohou sami aktivně podílet na jejich vytváření,“ dodala Szlaurová. Kluby důchodců nejsou jen doménou měst. Metylovický klub, který spadá pod obecní úřad, pravidelně navštěvuje zhruba čtyřiatřicet lidí. „Přijdou do klubovny, dají si kávu a tak na dvě hodinky si mezi sebou povykládají,“ řekl vedoucí organizačního týmu Vavřín Michalec. Také metylovičtí senioři jezdí na zájezdy, výlety nebo se podílejí na organizaci akcí. Lidí, kteří klub navštěvují, podle Michalce nepřibývá, ale ani neubývá.