Záleží jen na samotných samosprávách, zda této možnosti využijí. Kdo se tak rozhodne, musí ale počítat s poměrně velkou administrativou a náklady, například na pořízení pracovních pomůcek.
Kdo chce pobírat dávky v nouzi v plné výši, musí odpracovat pro město určitý počet hodin. Jedná se především o úklidové práce veřejných prostranství. Většina měst má však dobře zavedený a dobře fungující systém veřejně prospěšných pracovníků, kteří si tak odpracovávají nějaký ten škraloup.
„Na tyto veřejně prospěšné práce využíváme v průměru šest lidí ročně, kteří pracují po celý měsíc. To zdůrazňuji, protože pokud bychom zřídili institut veřejné služby, bylo by to nevyrovnané. Lidé, kterých se to týká, musí odpracovat určitý počet hodin, pokud chtějí plnou výši dávek. Ale to znamená, že někdy přijdou na určitý počet hodin a někdy ne. Dopředu tedy naplánovat a nachystat vhodnou práci, to by byl problém,“ uvedl místostarosta Jan Blažek, který dodal, že pokud by systém byl řízen centrálně z Ostravy, možná by o tom uvažovali.