Spolu se dvěma kostely na Karvinsku a s dřevěným kostelem v Ostravě-Hrabové bychom jich tady napočítali úctyhodných dvaadvacet. Pokud se za nimi vydáme a podíváme se také do jejich okolí, můžeme dřevěný kostel jako hlavní cíl doplnit o mnoho dalších zajímavosti blízkých tradiční poznávací turistice. Často to mohou být jiné církevní památky – dřevěné kaple, dřevěné zvoničky nebo zajímavé kříže. Jindy to může být lurdské poutní místo, naučná stezka a v horských oblastech samozřejmě i nějaká přírodní zajímavost.
Většinou se v jejich blízkosti nachází možnost občerstvení, stravování a budeme-li při putování za těmito památkami na cestě dokonce několik dnů, nebude problém ani z nalezením cenově dostupného ubytování. Takže se můžeme toulat sami, ve dvojici, s partou kamarádů nebo si udělat pohodový rodinný výlet. Dík přirozené atraktivitě dřevěných kostelů jde kolem většiny z nich pěší nebo cykloturistické značení vybízející ke spojení poznání se sportem. Všechny jsou však běžně dostupné také osobním automobilem.
Vydáme-li se za dřevěnými kostely tak, že neopomeneme jejich okolí, nabízí se nám poznání mnoha málo známých, avšak pro vnímavého turistu zajímavých míst. I samotné kostely, pokud si je dobře prohlédneme, mají obvykle své pozoruhodné architektonické detaily, dotvářející jejich přitažlivost jedinečnost a především osobitou krásu. A tak se vydat za jejich poznáním určitě stojí zato.
Příští týden se dočtete o dřevěném kostelíku v Řepištích.
MIROSLAV LYSEK