Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Kostel sv. Cyrila a Metoděje na Hrčavě

Hrčava – Pokud se rozhodneme absolvovat výlet do nejodlehlejší vesnice na východě Slezských Beskyd, do Hrčavy, určitě bychom se neměli vydat za jediným turistickým cílem.

21.1.2010
SDÍLEJ:

Kostel sv. Cyrila a Metoděje.Foto: Miroslav Lysek

Už příjezd z Mostu u Jablunkova na odbočení z hlavní cesty na Čadcu připomíná pohnutou historii tohoto příhraničí. Budova bývalé celnice je symbolem krátkého, nicméně v novodobé historii soužití Čechů a Slováků nezvyklého, období. Těchto „zvláštních“ 15 let začíná okamžikem rozpadu Československa, kdy zde byla od 1. ledna 1993 po mnoha staletích znovu hranice mezi dvěma suverénními státními útvary a končí prosincem roku 2007, vstupem České republiky do Shengenského prostoru , kdy se celní kontroly turistů, nejen zde, ale na hranicích se všemi okolními státy, staly pro nás už jenom vzpomínkou.

Naopak při vzniku Československa byly složité poměry v samotné Hrčavě. Do té doby osada polské Jaworzynky se dík vůli občanů hlásila k Československé republice a právě tato zvláštnost způsobila, že k ní byla připojena nejprve pouze prozatímně – v roce 1921 a oficiálně dokonce až v roce 1924.

Odtržení od centra mateřské obce a logický složitý vztah občanů tehdy již „české“ Hrčavy k území na druhé straně státní hranice, byly důležitým důvodem pro vybudování vlastního kostela. Poměrně jednoduchou stavbu, odpovídající finančním možnostem, dokončili Hrčavané v roce 1936. Kostel byl zasvěcen sv. Cyrilu a Metodějovi. V jeho blízkosti se nachází renovovaný dřevěný kříž a dřevěná stylová stavba bývalé fary, dnes soukromý rekreační objekt. Pokud se projdeme po blízkém pečlivě udržovaném hřbitově, můžeme se na jeho konci u lesa zastavit také u malého náhrobku Anny Hlaváčové, babičky současné známé pražské herečky Jany Hlaváčové. Mezi náhrobky místních horalů najdeme rovněž Ondřeje Zogatu, autora největší chlouby místního kostela, řezbářsky bohatě zdobené dřevěné křtitelnice.

V sousedství areálu kostela se můžeme setkat s památkou na prvé dny nové samostatnosti českého státu. Prezident Václav Havel ji spojil s návštěvou nejodlehlejšího místa České republiky a pro vzpomínku na tuto událost nechaly Třinecké železárny na budově místní obecní školy instalovat bronzovou pamětní desku.

Nedaleko od prodejny potravin, místní hospody a konečně i zastávky autobusu, nalezneme směrovku k nedaleké lurdské jeskyni. Byla postavena v roce 1937 v návaznosti na vybudování kostela, především z kamenů godulského pískovce, které byly původně nalámány pro jeho stavbu. Jde nejen o zajímavou církevní památku s vydatným, údajně léčivým pramenem vody, ale také o citlivě upravené místo pro příjemný odpočinek uprostřed ticha lesního prostředí.

Největší atrakci Hrčavy je však v dnešní době bezesporu trojmezí mezi Polskem, Slovenskem a Českem. Od konce roku 2007 ve všech směrech volně průchodná hranice s moderním přemostěním potoka a se sestersky vypadajícími žulovými obelisky se státními znaky každého státu, je tak symbolem měnících se časů, v tomto případě směřujících ke vzájemnému porozumění a soužití na všech stranách hranice.

Na Hrčavu je možno přijet především osobním automobilem. Veřejná doprava vlakem do Mostů u Jablunkova a dále autobusem do samotného cíle je také možná. Při kombinaci spojů z větší vzdálenosti však není praktická. Výlet na Hrčavu má určitý punc exotiky. Nejen díky zdejšímu dřevěnému kostelu, ale především díky všem ostatním zajímavostem, se návštěva stává nevšedním zážitkem, na který se vzpomíná a o kterém se pak s oblibou vypráví druhým lidem.

Příští týden se dočtete o dřevěném kostelech v Bystřici na Olší a v Nýdku.

MIROSLAV LYSEK

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Utkání 14. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec vs. HC Kometa Group.
AKTUALIZOVÁNO
19

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

Houbař zemřel u Jablunkova po pádu z patnáctimetrového srázu

Osmašedesátiletý houbař v úterý spadl z asi patnáctimetrového srázu nedaleko jablunkovské části Radvanov. Pád nepřežil, letos je už třetí obětí houbařské sezony v Beskydech.

Vítkovice se zadrhly, Třinec se drží na špici

První čtvrtina základní části hokejové extraligy patří minulosti. Ostravané se nemohou vymanit z krize, Slezané si hlídají umístění mezi elitou.

ON-LINE s Jiřím Vzientkem, krajským zastupitelem a kandidátem ČSSD do PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR a krajský zastupitel Jiří Vzientek odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Vedení kraje nedávno začalo pomocí laserového zaměřování kontrolovat firmy, jak kvalitně opravují vozovky. Používá k tomu technologii, která pomocí paprsku dokáže změřit tloušťku asfaltu. A pochybení se ukázalo hned při prvním testu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení