Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Kostely v D. Marklovicích a Pielgrzymowicích

Beskydy – Petrovice u Karviné představovaly před rokem 1989 především jeden z mála automobilových a železničních hraničních přechodů mezi naším státem a Polskem.

16.4.2010
SDÍLEJ:

Dřevěný kostel v Dolních Marklovicích.Foto: Miroslav Lysek

Společný vstup obou zemí do Evropské unie a následně jejich připojení k tzv. Shengenskému prostoru však budovám celnic přisoudil pro zdejší obyvatele na obou stranách hranice pouze roli zmateriálnělého symbolu „starých“ časů. Situace s volným pohybem mezi Dolními Marklovicemi – místní části Petrovic a Marklowicami Gornymi – místní části polských Zebrzydowic tak může nejstarším pamětníkům připomínat dobu před rokem 1918, kdy celé Těšínsko bylo jednotnou součásti Rakousko-Uherské monarchie.

Také proto se tady můžeme dnes podívat zcela bez problémů jak k dřevěnému kostelíku na české straně, tak k nedalekému kostelíku na straně polské. Kostel v Dolních Marklovicích, jen několik set metrů od polské hranice, pochází z roku 1739 a je zasvěcen Nanebevstoupení Páně. Architekturou připomíná kostely starší – z poloviny 16 století. Příkladem tohoto srovnání je kostel v Třinci-Gutech. Oba dva kostely jsou si podobné především mohutnou věží přecházející v kvadratickou zvonicí, která je zakončena makovici s křížem. Oba mají rovněž po svém obvodu podsíň sloužící především v dřívějších dobách jako útočiště věřících před nepřízní počasí. Kostel je velmi dobře udržován, možno říci až opečováván, což potvrzuje silnou katolickou tradici místních obyvatel.

Po cestě jen 10 kilometrů od něj se nachází na polské straně rovněž velmi dobře udržovány dřevěný kostel v Pielgrymowicích, které jsou součásti obce, nebo lépe řečeno v polském jazyce „gminy“ Pawlowice. Je zasvěcen sv. Kateřině Alexandrijské. Věž kostela je podobně řešena jako v Dolních Marklovicích. Na kvadratickou zvonici však navazuje další menší kvadratický stupeň s jehlancovitým zakončením a prostým křížem. Střecha kostelní lodě má oproti kostelu v Dolních Marklovicích navíc i malou věžičku – tzv. sanktusník.

Návštěvníka jistě zaujme netradičně stylově řešená vstupní dřevěná brána do areálu hřbitova, rozkládajícího se v okolí kostela. Za zvláštnost lze považovat skutečnost, že byť nedaleko hranic s českou části Těšínska leží tento kostel už na území bývalého Pruska, v okrese Pszczyna, z historických hledisek je součástí katovického arcibiskupství. Kostely v polské části Těšínska naopak patří do biskupství Bialsko-Žyvieckého. Právě to bylo zřejmě příčinou, že nebyl zařazen polskými spoluautory do nedávno vydané reprezentativní publikace „Dřevěné kostely a kaple v Beskydech a okolí“, byť je pro obyvatele České republiky v našem regionu jedním z nejblíže položených a nejdostupnějších dřevěných kostelů za hranicemi.

Výlet k těmto dvěma kostelům lze spojit především s návštěvou Karviné a s prohlídkou jejího historického centra s náměstím a nově rekonstruovaným areálem zámku a okolního zámeckého parku. Opomenout nelze ani nedalekou raritu – díky vlivům důlní těžby – nakloněnou budovu kostela sv. Petra z Alkantary. Vychýlení od svislé osy u něj představuje 6,8o . Ne náhodou se proto někdy nazývá podle slavné italské věže podobného osudu jako „česka Pisa“. V současnosti je dobře sanován a konají se v něm dokonce pravidelné bohoslužby.

MIROSLAV LYSEK

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

Fotbalový pažit v Řepištích je na sobotní televizní utkání připraven.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

Zprovoznění obchvatu mělo zpoždění

V úterý 17. října byl slavnostně otevřen obchvat Třince v úsecích Nebory – Oldřichovice a Oldřichovice – Bystřice. Jako první se po nové cestě měli v 18 hodin projet motorkáři. 

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Policisté rozpletli případ, kdy řidič ujel od těžké nehody

Vážnou nehodu, která skončila nárazem vozidla do vzrostlého stromu, vyšetřují frýdecko-místečtí policisté. Událost se odehrála v září u hřbitova ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení