Na tržnici v Heydukově ulici ve Frýdku-Místku panuje během pracovního týdne i v sobotu dopoledne čilý ruch. K mání jsou zelenina, ovoce, ale také květiny, nakupovat lze i v řadě krámků a větších obchodů, v okolí nechybějí ani hospůdky. Lidé sem ale nechodí jen za nákupy či na pivo. Míří zde i kroky milovníků sportovního sázení, a to do pobočky jedné ze sázkových kanceláří. Před více než čtrnácti roky zde měla zastoupení i sázková kancelář Chance. Zavřela poté, kdy v únoru 2007 došlo k brutální vraždě její pracovnice. Pachatele se stále nepodařilo vypátrat.

Vzpomínky

Po čtrnácti letech lidé na tragédii pomalu zapomínají, na tržnici nastoupili noví prodejci, kteří o zločinu vědí jen z doslechu. „Tehdy jsem tu ještě nebyla. Nemyslím si, že to policie objasní. Přece jen uplynulo hodně času,“ dozvídáme se od prodavačky v trafice. O vraždě se už příliš nemluví ani mezi štamgasty v nedaleké hospůdce.

Osada Červený kříž v Mariánských horách, 21. července 2021 v Ostravě.
Ghetto v Ostravě postupně mizí. Červený kříž se vylidňuje, domy obnovují

„Občas se o tom někdo zmíní, ale jen v souvislosti s tím, že vrah nebyl dopaden,“ řekl Deníku jeden z hostů. Mnozí si již ani nevybavují rok, kdy se vše odehrálo. Snad jediný, kdo má jasno, je servírka. Na okolnosti samotné tragédie si detailně nevzpomíná, ale ví přesně, že k ní došlo v únoru 2007. „Tehdy jsme řešili úmrtí v rodině a krátce předtím zemřel i skladatel Karel Svoboda,“ uvedla žena.

Brutální útok

K vraždě došlo v sobotu 24. února 2007 po šestnácté hodině. Neznámý pachatel vstoupil do pobočky Chance ve chvíli, kdy uvnitř byla jen zaměstnankyně sázkové kanceláře, dvaatřicetiletá Marcela Wojnarová. Vyhlížela konec pracovní doby, toho dne se totiž chystala na velkou rodinnou oslavu. Na ni ale nedorazila.

Polák v rámci odvolacího soudu dosáhl snížení trestu na čtyři roky. Ostrava, červenec 2021.
Brutální opilý Polák skákal muži na Stodolní na hlavu. Soud mu snížil trest

Když později přišel další zákazník, našel ji v tratolišti krve. Okamžitě přivolal záchranku. I když lékaři v nemocnici všemožně bojovali o její život, žena ve večerních hodinách na následky bodných poranění zemřela. Kriminalisté bleskurychle rozjeli pátrací akci, do které zapojili i speciálně vycvičeného psa. Bezvýsledně.

Další díly seriálu Deníku Neobjasněné vraždy z MS kraje najdete zde

Útok byl brutální. Pachatel oběti zasadil velké množství bodných a bodnořezných ran. Mluví se o desítkách bodnutí. Je zřejmé, že se žena bránila, proti ozbrojenému násilníkovi ale neměla šanci. Vrah si odnesl několik tisíc korun. Lidé k pobočce nosili květiny. Nedlouho po tragédii sázková kancelář pobočku uzavřela.

Odměna

Společnost Chance vypsala finanční odměnu sto tisíc korun pro toho, kdo důležitými informacemi přispěje k dopadení vraha. Přišlo více než deset podnětů. Žádný z nich ale k cíli nevedl.

Neznámý mladík

Policisté také zveřejnili identikit mladíka ve věku mezi osmnácti až dvaceti roky, který se poblíž sázkové kanceláře v Heydukově ulici delší dobu pohyboval. Policisté po něm pátrají jako po důležitém svědkovi.

Anders Breivik před vynesením rozsudku předvedl svůj pozdrav
Detaily vraždění maniaka Breivika: považoval se za rytíře, při masakru se smál

„Byl vysoký 180 až 185 centimetrů, měl štíhlou chlapeckou postavu a mírně vlnité rozcuchané krátké špinavé blond vlasy. Podle svědků to byl typ uhlazeného mladíka, v obličeji až zženštilých rysů,“ uvedla policie. Na výzvu reagovalo několik desítek lidí. Všechny informace policisté prověřovali, muže se vypátrat nepodařilo.

VYJÁDŘENÍ POLICIE

Deník požádal o vyjádření moravskoslezskou policii, za kterou odpovídala její mluvčí Pavla Jiroušková.
Vyšetřování:
„Do současné doby policisté vyslechli už více než 1460 osob. Jednalo se o osoby různého společenského postavení, svědky, vytipované a dlouhodobě prověřované osoby. Porovnáním bukálních stěrů DNA jsme otestovali přes 447 podezřelých, kteří však byli vyloučeni.“

Motiv:
„Už na samém začátku vyšetřování vraždy jsme stanovili několik vyšetřovacích verzí, které jsme postupně vylučovali. Nyní se spíše domníváme, že měla loupežný podtext. Pachatel pracovnici napadl bodnořezným nástrojem. Znalci konstatovali, že se mu snažila aktivně bránit, jenže bohužel vážným zraněním, které jí způsobil, podlehla.“

Policisté nadále pátrají po mladíkovi z identikitu:

Identikit neznámého mladého muže.Identikit neznámého mladého muže.Zdroj: Policie ČR