V Hrádku, místní části Harcov, se zemina sesunula na skládce odpadů. V Třinci-Dolní Lištné se zase půda dala do pohybu na louce u komunikace, stejně tak se masa půdy o rozměru 20×20 metrů pohnula v Palkovicích. V Kozlovicích ujíždí břeh nad řekou, v Řepištích na Vinohradské ulici. U sjezdovky ve frýdecko-místecké části Chlebovice se už v pátek 21. května odpoledne utrhla zemina. Oblast 100×200 metrů tu ujela o patnáct metrů.

Situace v Dolních Domaslavicích, kde minulý týden začaly praskat tři rodinné domy, se trochu uklidnila. „Stále ale platí, že se jeden dům demolici zcela určitě nevyhne. U těch dvou je kvůli sanačním pracím, které v současné době provádí speciální firma, šance na záchranu. Pracovníci zacelují trhliny v zemi a zpevňují břeh, aby už k dalšímu sesuvu nedocházelo,“ prozradil aktuální informace starosta Dolních Domaslavic Pavel Postůvka. Náklady by podle něj měl uhradit kraj z peněz, které jsou určeny na odstraňování škod po povodních. „V tom by neměl být problém. I když domy vlastně nebyly vůbec pod vodou, byly poškozeny v souvislosti s povodněmi,“ vysvětil starosta Postůvka, jenž dodal, že celý svah je nadále pod neustálým dohledem geologa. „Na základě podrobného geologického průzkumu se nakonec najde nevhodnější řešení, aby k sesuvům už nedocházelo,“ ujistil Postůvka.

Poškozená rodina, která se s domem bude muset rozloučit, je přestěhována u příbuzných v Dolních Domaslavicích. „Chtěli by si postavit nový dům na svém pozemku. Samozřejmě ale nejdříve musejí počkat nejen na to, až skončí veškeré záchranné práce, ale i na pojišťovnu. Zcela určitě nebudou stavět na tom samém místě,“ prohlásil starosta.

Silniční most v Kunčičkách u Bašky, který začal praskat během víkendu, zůstává pro řidiče i chodce uzavřen. „Opravdu přes něj nikdo nesmí. Hlídky zde kvůli tomu provádějí pravidelné kontroly,“ uvedl tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Ivan Žurovec. Připomenul, že událost nastala poté, co se štěrkové podloží pod středovým mostním pilířem vlivem extrémního průtoku vody v řece vymlelo natolik, že se pilíř vyklonil ve své základně doleva. Sesunul se níž a tím se o desítky centimetrů prohnula i celá železobetonová konstrukce mostu.

Podle vyjádření statika je poškození mostní konstrukce natolik vážné, že nebude stačit ani výstavba nového pilíře, takže se most bude muset s nejvyšší pravděpodobností postavit znovu. Sesuvy na Frýdecko-Místecku omezují dopravu. Uzavřena byla včera silnice III/4773 v Raškovicích. Řidiči tu museli počítat s objížďkou. Provoz je usměrněn na komunikaci III/48312 v Čeladné – Podolánkách, v Písku, Bukovci a Krásné.