Zubní lékaři ošetří denně zhruba 20 lidí, nové pacienty většina z nich už několik let nepřijímá. V řadách stomatologů navíc chybějí mladí lékaři, například v Ostravě ordinuje více než polovina zubařů starších 50 let. Nedostatek zubních lékařů je v celém Moravskoslezském kraji, například v Opavě je situace kritická už šest měsíců, uvedl mluvčí krajských stomatologů Petr Mlejnek.

"V Ostravě ordinuje 270 lékařů a jen šest z nich bere neznámé pacienty," dodal Mlejnek. Jeho ordinaci v Ostravě navštěvuje 2500 lidí, objednávat se musejí dva až tři týdny předem. "Lékaře odcházející do důchodu nemá kdo nahradit. Když jsem končil studium, vycházelo z univerzit ročně 600 absolventů. V posledních letech je jich desetkrát méně, takže situace bude špatná nejméně pět let," upozornil předseda ostravských stomatologů.

Na kritický nedostatek zubních lékařů upozornil také předseda frýdecko-místecké stomatologické komory Otakar Tofel, který má ordinaci v obci Morávka. Nové pacienty už téměř nepřijímá. "Beru jen ty, kteří se na Morávku přistěhují, nebo rodinné příslušníky - třeba děti pacientů, které studovaly v jiném městě a vracejí se," řekl doslova. Dodal, že o stomatologii je mezi studenty stále zájem, ale vysoké školy nemají dostatek peněz na jejich studium.

Podle stomatologické komory v loňském roce pracovalo v kraji 60 absolventů vysokých škol. V některých částech regionu podle Mlejnka pracují zubní lékaři ze Slovenska. "Zaplať pánbůh za Slováky na Rýmařovsku. Na Slovensku jich ale začíná být také nedostatek, takže se budou snažit je udržet. Řešit nedostatek zubařů nákupem zahraničních je ale nesmysl. Například Poláky k nám nedostanete. Nejhorší polský zubař je totiž placený lépe než nejlepší český," řekl Mlejnek.

Pořídit si novou ordinaci dnes je podle něho prakticky nemožné. "Je to paradoxní. Když žádáte o registraci nestátního zdravotnického zařízení, musíte mít už vybavenou ordinaci. Banka vám ale peníze nepůjčí, dokud registraci nemáte. Kruh se uzavírá a vy se můžete honit za ocasem jako pes," dodal Mrovec. Začínající zubaři si však mohou koupit vybavenou ordinaci od svých starších kolegů, kteří s praxí končí. "Nabídka jednoznačně převyšuje poptávku. Nikdo nemusí začínat na 'zelené louce'," dodal Tofel.