„Dá se říci, že do Vánoc to bylo na cestách prakticky úplně bez sněhu, téměř jarní byl i počátek ledna, takže za toto období jsme posypový materiál v porovnání s loňským rokem určitě ušetřili. I když nás už nějakou dobu trápí silné mrazy, žádná sněhová kalamita se na druhou stranu nekonala. Podle meteorologické předpovědi půjdou se během příštího týdne bude oteplovat, což může zvláště ráno znamenat problémy s ledovkou. Na tu ale budeme určitě připraveni,“ slíbil ředitel Technických služeb Frýdek-Místek Jaromír Kohut. Jak dále ujistil, posypového materiálu mají v zásobě dostatek. „Z toho pohledu si myslím, že nám s přehledem až do nástupu jara vydrží,“ zamyslel se Kohut, kterého mírně znepokojuje něco jiného.

„Každý motorista zaznamenal, jak šly v posledních týdnech ceny pohonných hmot nahoru. Nás se to samozřejmě taktéž dotklo. Před rokem stál litr nafty kolem třiceti korun, nyní je až o šest korun dražší. Proto může nakonec dojít k tomu, že i když ušetříme za posyp, v konečném účtování ty výdaje mohou být stejné, jelikož mnohem více utratíme za nákup paliva,“ zamyslel se Kohut.

Obdobně to vidí i vedoucí údržby komunikací firmy Nehlsen v Třinci Vladimír Kasztura. „Ta pravá zima přišla i k nám až v druhé polovině ledna, takže do té doby se o úspoře dalo mluvit. Protože jsme ale výše položeni než Frýdek-Místek, toho sněhu je i nyní u nás více. I v těchto mrazivých dnech občas něco připadne, takže technika je v pohotovosti. A co se týče spotřeby paliva, tak ta je nyní opravdu vyšší, protože než kolegové vyjedou do akce, musejí nejdříve nechat zahřát motory. Se zvyšující se cenou za naftu to tedy i nás může znamenat, že ta zima bude po ekonomické stránce průměrná,“ sdělil redakci.

Protože na komunikacích v regionu, moc sněhu neleží, odráží se to na nižší nehodovosti. Například ve středu 8. února se na Frýdecko-Místecku staly jen tři nehody.