V pondělí byl slavnostně zprovozněn podjezd Via Lyžbice, který usnadní život mnoha lidem. Například obyvatelům lokality ,za tratí´.

„Pro nás je to velká událost. Opravdu jsme se cítili izolováni. Jako bychom ani nepatřili do Třince,“ prohlásila důchodkyně Lydie Svobodníková, která si před polednem vše fotografovala. „Dnes můžeme opět říct, že jsme Třinečáci,“ dodala s tím, že v lokalitě za kolejemi žije už přes padesát let.

Podjezd Via Lyžbice, první a jediné mimoúrovňové křížení na území Lyžbic a centra města, usnadní život také hasičům a dalším složkám IZS.

Navíc už slouží jako nejkratší spojnice se sídlištěm Sosna a s Nemocnicí Třinec. „Význam podjezdu je pro Třinec mnohem větší, než se může zdát. Je před námi další etapa rozvoje lokality ,za tratí´ s řadou nových možností a vizí. Jednou z nich je do budoucna propojit centrum se Sosnou,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Podle ní se dá podjezd označit za historickou stavbu, a to nejen z technického hlediska. Starostka připomněla, že se tím završilo devítileté úsilí, které si vynutilo koordinaci čtyř staveb.

Investorem projektu s celkovými náklady 130 milionů korun byl Moravskoslezský kraj. Až 70 procent půjde uhradit z dotace, 30 procent financoval kraj ze svého rozpočtu.

Původní rozpočet projektu Via Lyžbice činil 308 milionů korun. Kraj ale usiloval o to, aby stavba byla levnější, což se nakonec podařilo.

Více si přečtete v úterním vydání Frýdecko-místeckého a třineckého deníku