Na třinecké radnici se konala schůzka s vlastníky rodinných domů, které čeká demolice v souvislosti se stavbou přeložce silnice I/11 a I/68. Lidé se ptali na termíny a logicky je zajímaly i částky, které dostanou.

Zazněly i hlasy, které naznačují, že stavba silnice se zřejmě neobejde bez nepříjemného procesu vyvlastnění. „Co když neprodáme? Proč musíme trpět my? Chceme adekvátní náhradu za své bydlení.“

„Vždy, když někomu bouráte střechu nad hlavou, je to dramatické. Ale bylo to méně dramatické než v loňském roce,“ řekla redakci třinecká starostka Věra Palkovská. Podle ní je pochopitelné, že majitelé jsou ve stresu. Vlastníci se rozdělili do tří skupin. „Těch, co chtějí prodat co nejdříve, je přes deset. Staví nebo si kupují nový dům,“ upřesnila. Druhou skupinu tvoří lidé, kteří se stále rozhodují, a zásadní nesouhlas zazněl od dvou majitelů z Bystřice.

Skupina, která s podmínkami výkupů souhlasí, má teoretickou naději, že peníze na účtech budou v průběhu ledna či února. Palkovská odhaduje, že územní rozhodnutí by mohlo být vydáno někdy kolem 6. srpna, může se však přijít odvolání, o němž by rozhodoval kraj. „Je tam zhruba čtyřicet námitek,“ naznačila. - přečtěte si také: S trasou nové silnice I/11 mají vlastníci problém

Výkupy mohou odstartovat až po pravomocném rozhodnutí. Vlastníci navíc musejí počkat na všechny nutné administrativní kroky, takže s penězi za své nemovitosti letos počítat nemohou.

Přesný termín zahájení výstavby nové komunikace zatím není znám. Dokončení se plánuje na rok 2013, to však mnozí považují za příliš optimistickou variantu. Peníze na výkupy pozemků stát uvolní až v příštím roce, zároveň není jasné, jak dlouho proces potrvá. Na celé trase plánovaného hlavního silničního tahu je přes 750 vlastníků. Pokud nebudou s prodejem souhlasit, stát začne vyvlastňovat, což může trvat velmi dlouho.

MAREK CHOLEWA