V některých střediscích díky tomu stihli přivítat první letošní lyžaře. Například ve Ski areálu Opálená ve Pstruží se první sjezdaři proháněli po tratích už v neděli. Azurová obloha a zasněžené stromy navíc dotvářely pravou zimní atmosféru. „Počasí vyšlo, atmosféra byla nádherná, dorazilo hodně lidí," pochvaloval si zdejší provozovatel Petr Mikeska, podle kterého si v neděli přišlo zalyžovat zhruba pět set návštěvníků. K dispozici měli obě sjezdovky, naopak snowpark si na otevření ještě pár dní počká. „Chybí tam technický sníh, prioritou bylo zasněžení sjezdovek," vysvětlil Petr Mikeska. Ani běžkaři se zatím nemůžou radovat, přírodního sněhu je málo i ve vyšších polohách.

V Mostech se lyžuje takřka po měsíci

Jedním z mála lyžařských středisek v Beskydech, které mohli lyžaři využít o vánočních svátcích, je areál v Mostech u Jablunkova. Po takřka měsíční pauze se tam sjezdaři vrátili v pondělí na večerní lyžování. O úterka jezdí vleky také po celý den. Technický sníh přibývá i na sjezdovkách ve Ski areálu Bílá, kde chtějí co nejdříve otevřít další sjezdové tratě. Večerní lyžování by podle provozovatelů mohlo být zahájeno na jižní sjezdovce ve středu. Sněžná děla jedou na plný výkon už celý týden.

Ačkoli se silné mrazy podle meteorologů v nejbližších dnech nebudou opakovat, teploty se v horských oblastech jen stěží dostanou nad nulu. Sníh by tedy měl na sjezdovkách vydržet. Alespoň v to pevně doufají vlekaři, pro které je dosavadní sezona utrpením. Už teď je jisté, že mnozí z nich budou muset osekat výdaje na opravy a investice. Přelom roku je pro provozovatele lyžařských areálů obvykle nejlukrativnější období v roce. Pokud se nelyžuje, na celosezonních tržbách se to výrazně projeví.

Vleky chtějí spustit do konce týdne

Z mrazivého počasí se zatím radují v Palkovicích. Lyžařskou sezonu tam zahajují večerním lyžováním už dnes od 17.30 hodin, v provozu budou všechny tři vleky. Na sjezdovce leží padesát centimetrů technického sněhu, který je upravován novou rolbou.

První lyžaři se v nejbližších dnech objeví i ve Ski areálu Sviňorky v Morávce. „Lyžovat se začne buď ve středu, nebo ve čtvrtek," upřesnil vedoucí lyžařského areálu Bohdan Volný, podle kterého je zatím pravděpodobnější druhá varianta. „Sjezdovky jsou více méně nachystané, dolaďujeme to. Zasněžovat jsme začali ve středu vpodvečer," doplnil Bohdan Volný. Od čtvrtka se začne lyžovat také na modré sjezdovce v lyžařském areálu v Řece. O den později přivítají první návštěvníky ve středisku v Malenovicích. Tento týden si milovníci zimního sportu užijí lyžovačku také v areálu Kempaland v Bukovci.