S příchodem adventního času se společně s vánočním zbožím na městských jarmarcích, či obchodních střediscích objevují také prodejci pyrotechnické zboží. Ti díky zajmu lidí o nejrůznější světlice, petardy, dělbuchy mají doslova žně a ve většině případů noční oblohu rozsvítí v silvestrovskou noc. Avšak doprovodné výbuchy zábavní pyrotechniky jsou pro některé zvířata mnohdy stresující, proto by měli majitelé psů své čtyřnohé miláčky na poslední noc v roce připravit.

To, že čtyřnohý přítel člověka prožívá nepříjemné chvíle je patrné již na první pohled. „Pro psa je to hodně stresující, pes vyje, je hodně vytřepaný,“ popsal příznaky veterinář Tomáš Malina. Také se často stává, že strach z nepříjemných a hlasitých zvuků se dostaví až po několika letech. Pes do věku dvou až tří let není z nejrůznějších ohňostrojů a petard vystresovaný, ale s přebývajícím věkem tomu bývá někdy naopak. Možností jak rodinným mazlíčkům pomoct je několik, avšak oslovení veterináři se shodují, že nejlepší je přítomnost jeho pána v prostředí, které znají. „Nejdůležitější, když se pes bojí, je být s ním. Nemyslím tím, aby ho majitel držel v náručí a mazlil se s ním, ale jde o to, aby pes měl jistotu, že tam jeho pán je,“ poznamenal kopřivnický veterinář Robert Lakomý a dodal, že úplně nejlepší by bylo samozřejmě pyrotechnickou zábavu vůbec nepouštět.

Někteří majitelé psů navštěvují veterinární ordinace za účelem aplikace nejrůznějších medikamentů, které mají tlumící účinky. Ale jejich účinnost je dost individuální, v některých případech jsou zcela nefunkční. „Léky jsou na předpis, cena záleží na hmotnosti psa, ale řádově jde o částku kolem sta korun,“ uvedl Tomáš Malina. Od čeho však majitelé zvířat doktoři odrazují, je aplikovat jim lidské tablety. „Nedoporučuji používání lidských léku jako rohypnol, diazepan, protože nikdy nevím, co to se psem udělá,“ zdůraznil Lakomý.

I když silvestrovská noc je pro některé psy tou nejhorší v roce, jejich majitelé nemusí mít strach, že by byli ohroženi na životě. „Není tomu tak. Já osobně si nepamatuji, že by některý pes zkolaboval,“ podotkl na závěr veterinář Robert Lakomý.