Povodí Odry takto svého času osadilo celkem patnáct nebezpečných jezů v Moravskoslezském kraji. „Někde vydrží rok a jinde týden. Všechno se krade a ničí,“ stýskají si vodohospodáři.

Státní podnik Povodí Odry investoval na zabezpečení patnácti „spádových stupňů“ svého času kolem tří set tisíc korun a jen vloni přitom musel na devíti z těchto jezů vybavení obnovovat. „Ročně to vychází na desetitisícové částky,“ řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Tomáš Ptáčník
Zrádná Ostravice

Dva z patnácti nebezpečných jevů jsou přímo ve Frýdlantě nad Ostravicí. „Každý jez posuzujeme individuálně, všeobecně tam však bývají informační tabule, lana, podkovy, body pro zachycení záchranářů,“ popsala Vlčková. Podle vodohospodářů navíc neštěstí přispěl i větší průtok vody v řece Ostravici.

Zpětné proudy cokoliv ve vodě stahují zpět

„Protékalo tam v té době patnáct kubíků za sekundu, voda měla čtyři stupně,“ upozorňuje Šárka Vlčková s tím, že v Beskydech pořád trvá jarní tání sněhu. Průtok normálně bývá přibližně poloviční.

„V pátek i sobotu jsme z přehrady Šance snížili odtok na minimum, čtyři kubíky za sekundu,“ podotýká Vlčková k pokusům o nalezení posledního ze tří utonulých. Nejstarší – čtyřiadvacetiletý – do vody skáče osudného odpoledne do jako první a mizí pod hladinou. Na pomoc spěchají jednadvacetiletí kamarádi a dopadají stejně…

Policisté pátrali po utonutém na řece Ostravici ve Frýdlantu. Nakonec se našel mrtvý, 3. dubna 2021.
Občas se objevila ruka na hladině. Kluky to semlelo, říkají svědci

Frýdlantští uvádějí, že nešťastníci z velikonočního víkendu nejsou zdaleka prvními oběťmi. „Proto se říká: Divoká, šumná Ostravice!“ připomíná Anita Ficencová. „Snad to bude na nějakou dobu odstrašující pro ostatní, bohužel,“ vzkazuje Zdeněk Baďura.

Vodohospodáři mají pro situaci v takzvaném „spádovém stupni“ následující vysvětlení: Energie vody přepadávající přes jez se tlumí ve vývaru pod ním, vzniká tam vodní skok, který vytváří vodní válec, přičemž zpětné proudy cokoliv ve vodě stahují zpět. „A současně tam chybí vztlak, plavec se neudrží na hladině,“ popsala Vlčková.