Celá sjezdovka byla v provozu. „Délka upravených tratí je devět set metrů. Na svahu leží skoro půl metru sněhu. Navíc jsme mohli upravit také běžkařský okruh Trávný, který má šestnáct kilometrů, protože jsme od kraje na to dostali dotaci. Stopu jsme vytvořili pomocí rolby. Podle mého odhadu mohlo během soboty a neděle naši sjezdovku navštívit až pět set lyžařů. Když porovnám tu prosincovou mizérii, kdy nám vůbec nepřálo počasí, musím být nyní spokojen,“ zamyslel se v sobotu odpoledne poblíž vleku vedoucí SKI areálu Sviňorky Bohdan Volný s tím, že nezapomínají ani zlepšovat své služby. „Kromě bufetu, restaurace, půjčujeme za výhodné ceny také lyže, běžky a sněžnice. Bezplatně pak vozíme skibusem lyžaře od dolního parkoviště až k vleku,“ pochlubil se Volný, který v nejbližší době plánuje několik akcí.

„Rozhodně počítáme s dalším ročníkem závodu O pohár starosty. Dále 18. a 19. února by na sjezdovce měly být krosové závody. Vytvoříme kvůli tomu na trati velbloudí hrby, takže by to mělo být divácky hodně zajímavé. Někdy v březnu uděláme pro děti i karneval,“ prozradil Volný.

Více přineseme v pondělním vydání Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.
Moravskoslezská lyžařská střediska měla vysokou návštěvnost

Provozovatelé lyžařských areálů v Moravskoslezském kraji jsou s víkendem spokojeni. Vysokou návštěvnost hlásí nejen lyžařská střediska v Beskydech, ale například i příměstský lyžařský areál Vaňkův kopec u Ostravy. Kvalitní podmínky přitáhly nejen lyžaře a snowboardisty, ale i milovníky bílé stopy, zjistila od provozovatelů ČTK.

Ve skiareálu v Mostech u Jablunkova jen od soboty připadlo minimálně 20 centimetrů sněhu. „Museli jsme ještě ráno upravovat sjezdovku, aby se dalo lyžovat. Přijelo také strašně moc běžkařů, kteří mají nejlepší podmínky za posledních pět let,“ řekl provozovatel areálu Alois Martynek. Dodal, že vysoká návštěvnost byla hlavně v sobotu, kdy se na sjezdovkách vystřídala asi tisícovka lidí. „Neděle už byla slabší, protože ve městě pršelo. Propad ale není nějak výrazný, dnes přijelo asi 600 lidí,“ uvedl Martynek. Dodal, že by areál obdobné podmínky potřebovala ještě alespoň měsíc a půl. Částečně by se tak podařilo dohnat ztráty způsobené pozdním nástupem zimy. „Úplně dohnat se to ale nedá. Hodně bude záležet, jaké počasí bude přes víkendy a hlavně během jarních prázdnin,“ doplnil Martynek.

S víkendem jsou spokojeni také ve Ski Bílá na Frýdecko-Místecku, kde během dvou volných dní rovněž připadlo asi 20 centimetrů sněhu. Podle vedoucího areálu Jaroslava Vrzguly především v neděli přijely do hor zástupy běžkařů. „Sněhu je hodně a udržujeme 76 kilometrů běžeckých tratí, což není jednoduché,“ podotkl Vrzgula. Dodal, že na trase mezi Bílým křížem a Grúní spadl velký strom, který se dosud nepodařilo odstranit, protože místo je špatně přístupné. Na sjezdovky zavítalo v sobotu asi 2500 lidí, dnes kolem 2000.

Také v příměstském středisku Vaňkův kopec byla vysoká návštěvnost, během dvou dnů tam přijela asi tisícovka lidí. „Pro nás je nejlepší reklama, když je sníh ve městě. Jakmile napadl sníh, vytáhlo to všechny váhající lyžaře, sobota a neděle konečně byla tak, jak to má v zimě vypadat,“ uvedl Martin Kafka z lyžařského střediska. Dodal, že areál může nyní nabídnou standardní služby, na jaké jsou návštěvníci zvyklí v horských střediscích. V areálu nedaleko Ostravy je nyní asi 40 centimetrů sně­hu. (ČTK)