Do Valašského muzea v přírodě zavítalo během letošních letních prázdninových měsíců celkem 178 571 lidí. Návštěvnost se tak nejen vyrovnala loňským prázdninám, ale předčila i léto 2019. Vzrostla o sedmnáct a půl tisíce návštěvníků.

Podle generálního ředitele muzea Jindřicha Ondruše stojí za zvýšeným zájmem mimo jiné skutečnost, že skanzen lze vnímat jako bezpečné místo k setkání.

„Při dodržení epidemiologických pravidel lze účinkujícím i divákům zprostředkovat zážitek v kulisách historického prostředí muzea,“ uvedl Ondruš.

Třinec předvedl parádní obrat!
Oceláři předvedli parádní obrat, vyloupili Mountfield

I během měnící se covidové situace se pracovníkům muzea podařilo uskutečnit téměř všechny naplánované programy letní sezóny 2021.

„Kromě Pekařské soboty se konaly všechny velké pořady. Rožnovské slavnosti, Dny řemesel a setkání kovářů a Starodávný jarmark se opět těšily velké přízni,“ připomněl ředitel.

Podobně jako vloni byl také letos větší zájem o návštěvu muzea ve všedních dnech, které pracovníci skanzenu obohatili o cyklus zajímavých letních aktivit. Například Bylinkovou procházkou Valašskou dědinou, prázdninovým hraním pro děti, vyprávěním valašských bájí a pověstí či příběhovou hrou v Dřevěném městečku.

„Novinkou letošní sezóny se stal bonus pro návštěvníky v podobě volného vstupu do muzea první čtvrtek v měsíci od května do září,“ dodal Ondruš.

Rekordní léto má za sebou také Jurkovičova rozhledna. Na vyhlídku na rožnovském Karlově kopci, která už od svého postavení v roce 2021 patří k největším „tahákům“ města, za prázdniny vystoupalo 32 tisíc návštěvníků. Šestnáct a půl tisíce v červenci, o tisíc méně v srpnu. Nejvyšší počet příchozích za jediný den zaznamenali pracovníci rozhledy ve sváteční pondělí 5. července, kdy přišlo 890 lidí.

Letecká záchranná služba u zásahu. Ilustrační foto.
Žena v Beskydech si řetězovou pilou přeřízla tepnu

„Vzhledem k tomu, že poslední skoro rok a půl tady byly v souvislosti s covid-19 stále nějaké restrikce a nejistota, jsme za takováto čísla obzvlášť rádi. Zřejmě nám hrálo do karet, že lidé letos zkrátka hodně cestovali po tuzemsku. Ale věříme, roli sehrála také naše reklamní kampaň,“ konstatoval Martin Beníček, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu rožnovské radnice.

Nejvzdálenějšími návštěvníky byli letos tři mladí lidé z Filipín, nejmladším pak teprve 2,5 měsíční miminko.

Návštěvnost podobnou minulým sezonám si v létě drželo také rožnovské Turistické informační centrum na Masarykově náměstí. V červenci a srpnu přišlo lehce přes dvanáct tisíc lidí – jen o něco méně než v minulých letech, kdy to bylo kolem třinácti tisíc.

„Nejvíce se turisté a turistky ptají po trhací mapce, po turistických vizitkách a dalších suvenýrech, ale také po tipech na výlety ve městě i okolních Beskydech. Hodně také míváme obsazena kola i koloběžky z naší půjčovny,“ shrnula Tereza Foukalová z turistického informačního centra.