Ranním výstupem se symbolicky připojili k milionům skautů, kteří si na vrcholech hor po celém světě připomněli založení prvního skautského tábora v roce 1907. U posvátné mohyly obnovili skautský slib, řekl Tomáš Kyvalský z třineckého Junáka. "Ivančena je pro mě posvátné a jedinečné místo, proto jsem tam chtěl být v osm hodin ráno. Přesně v tu dobu před sto lety britský generál Robert Baden-Powell zahájil na ostrůvku Browsea první skautský tábor zatroubením na roh kudu," vysvětlil devětatřicetiletý skaut.

Spolu s ním vystoupali do nadmořské výšky 960 metrů skauti z Třince a Ostravy, ale také z Brna či Chocně. "Se dvěma kamarády jsme šli na vrchol Ivančeny asi hodinu. Bylo slunečné ráno, jen s lehkým oparem. Nové století skautingu jsme oslavili u nejstarší kamenné desky z roku 1946, kde jsme obnovili skautský slib pozdvihnutím pravé ruky a zvednutím tří prstů, které symbolizují tři věty slibu," řekl. Dodal, že správný skaut má sloužit nejvyšší pravdě a lásce věrně v každé době, plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské, duší i tělem být připraven pomáhat vlasti a bližním. "Právě u památníku obětem války si člověk uvědomí, že skauting není jen táboření v lese, ale také služba. Ti popravení bojovali proti fašismu," řekl Kyvalský.

Na Ivančeně se skauti scházejí každoročně kolem 24. dubna, kdy oslavují svátek svého patrona svatého Jiří. Podle Kyvalského dostávají skauti při této příležitosti vyznamenání. V době komunismu byla mohyla symbolem odboje proti nesvobodě. Hromadné výstupy na Ivančenu sledovala policie a shromáždění doprovázela represivní opatření.

Úsvit druhého století skautingu si včera v tuzemsku připomněly stovky skautů, kteří vystoupali na zhruba 60 vrcholů hor. Zahájení prvního tábora oslavili lidé ve 216 zemích světa, kde nyní skauting existuje.

Mezi prvními pozdravili úsvit skautingu na ostrově Kiribati, postupně se přidávali skauti na Kamčatce, Fidži, Novém Zélandě. Celosvětová štafeta skončí na Aljašce a Havaji. Na vrcholky hor vystoupali i účastníci mezinárodního jamboree, které se v těchto dnech koná v anglickém hrabství Essex. Skauting se z Anglie postupně rozšířil do celého světa.

Zásluhou učitele Antonína Benjamina Svojsíka vznikla skautská organizace nazvaná Junák ještě za dob Rakouska-Uherska i v českých zemích. Navzdory několika zákazům činnosti v minulém století a úbytku členů v poslední době zůstává Junák nejpočetnější organizací dětí a mládeže v republice.