Meteorologové navíc upozorňují, že teplo bude i v příštím týdnu. „Jsme tady deset let, a takovou sezonu nepamatujeme. Zdá se mi, že jen v sezoně 2006/2007 to bylo trošku podobné. Tehdy ale mrzlo," prohlásil Jan Cienciala ze ski areálu v Řece. Před sedmi lety nebyl problém v počasí, ale v technice. „Neměli jsme čím zasněžovat," vzpomínal Jan Cienciala. O tom, jaké tržby by přinesly vydařené svátky s dostatkem sněhu, nechtěl spekulovat. „Vánoce byly klíčové, ale nemáme to spočítané," tvrdil.

Víc ho zajímá předpověď počasí. „Do desátého ledna hlásí plus pět stupňů. A my máme od 13. ledna nasmlouvané lyžařské kurzy, což je pro nás taky důležité," konstatoval Jan Cienciala. Podle něj je sice možné změnit termíny, avšak jde o akce, které se připravují s půlročním předstihem a školy s kurzy počítají. „Uvidíme, jak to dopadne," poznamenal. I v případě, že by se lyžovalo od ledna do dubna, nedokáže říct, že se propad tržeb zcela vykompenzuje. „To je na lidech, jestli budou mít vůbec chuť i na jaře lyžovat," uvedl provozovatel ski areálu v Řece.

Čeladenský lyžařský areál Kocianka je na tom stejně. „Jak víte, nesněží, a je to celorepubliková záležitost," reagoval na dotaz Deníku Jiří Vala, předseda stejnojmenného lyžařského klubu. „Před Vánoci to vypadalo nadějně, ale všechno to ztálo. V areálu jsem se byl podívat 25. a 26. prosince, ale bylo tam kolem osmi stupňů," pravil. „Každý vlekař vám řekne, že Vánoce tvoří třetinu celoročních tržeb. My jsme loni utržili 280 tisíc korun za celou sezonu, a tak se dá říct, že v minulosti jsme zhruba sto tisíc během svátků udělali," naznačil Jiří Vala. Odhaduje, že u velkých areálů mohou být částky až desetkrát vyšší. Stále doufá, že během ledna bude v areálu dostatek sněhu, aby mohla začít fungovat lyžařská škola.

Jedním z mála lyžařských středisek v Beskydech, kde si lyžaři stihli v sezoně zalyžovat, je ski areál v Mostech u Jablunkova. Kvůli špatným klimatickým podmínkám se ale i tam na začátku týdne přestalo lyžovat. Poslední prosincový víkend zaznamenali v areálu solidní návštěvnost, teplé počasí však znemožnilo další zasněžování svahu. „Zůstali jsme v okolí v provozu sami, přijeli i Poláci, pak jsme ale museli zavřít. Už na svah nemůžeme pustit techniku, je tam hlína, kamení, promíchalo by se to, bylo by to nebezpečné," poznamenal ve čtvrtek ředitel ski areálu Jaroslav Bojko.

Přelom roku je pro provozovatele lyžařských areálů obvykle nejlukrativnější období v roce. Pokud se nelyžuje, na celosezonních tržbách se to výrazně projeví. „Teď už to bude horší a horší, lyžaři se možná nevrátí. Někteří pojedou do zahraničí, ruší se sportovní kempy i lyžařské pobyty," podotkl Jaroslav Bojko, který si netroufl odhadnout, o kolik peněz v areálu denně přicházejí. Špatné počasí se podle něj zákonitě projevuje i na obsazenosti hotelů.

Ani pohled na předpověď počasí nevěstí nic dobrého. Teploty v níže položených areálech se budou nadcházející týden jen ztěžka dostávat pod bod mrazu. Provozovatelé by přitom potřebovali minimálně čtyři mrazivé dny v kuse, aby mělo zasněžování smysl.

„Nechytli jsme mrazy na přelomu listopadu a prosince, pak sníh vydrží déle. Nějaký sníh jsme nafoukali, ale počasí nám nepomáhá," zhodnotil vedoucí lyžařského areálu Sviňorky v Morávce Bohdan Volný. Ještě na konci listopadu počítal s tím, že sezona začne jako obvykle v období Vánoc. První lyžaři se ale na svahu neobjeví ani v nejbližších dnech. „Přišli jsme o hodně peněz," připustil Bohdan Volný.

Smůlu mají i běžkaři. „V Beskydech je to naprosto nulové," shrnul důchodce Vlastimil Sosna z Tyry, jenž se chystá na Jizerskou padesátku. „Na běžkách jsem byl jen třikrát, naposledy pár dnů před Vánocemi," smutnil. Pamatuje něco podobného? „Před pětadvaceti lety, když se mi rodila dcerka, se v Beskydech celou zimu nelyžovalo," zavzpomínal.