STAV PO ROCE

V důsledku dlouhotrvajících dešťů proud vody vytvořil potok, který tekl i přes zahradu jednoho z rodinných domů. Když se jeho majitel vrátil domů z práce, našel dům otevřený a v kuchyni se připalovalo jídlo.

„Zavolal proto policisty, kteří společně s ním našli jeho 69letou matku šedesát metrů od domu v korytě toho potoka utonulou,“ řekl tehdy frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec. Podle důvěryhodného zdroje šla žena zřejmě zavřít kurník.

Dramatická situace i v centru Třince

Situace byla dramatická i v centru Třince. Později se tak začalo mluvit o tom, že je nezbytné investovat do regulace potoku Křivec a do zvýšení průtoku u jeho propustku ve Frýdecké ulici. Důvodem byly právě čerstvé zkušenosti s velkou vodou.

„Propustek byl velkým problémem. Hrozilo, že nevydrží a přeteče. Třinecké železárny tam měly připraveny valy na ochranu majetku, nám hrozilo, že kolem muzea by se voda pustila po Frýdecké směrem na Staré Město a autobusové stanoviště,“ popsala starostka Věra Palkovská.

„Samozřejmě jsme měli nachystány pytle, ale v určité chvíli to vypadalo velmi kriticky. Naštěstí to propustek vydržel,“ poznamenala.

Olše v Třinci během povodní vystoupala až na 531 centimetrů. „Od roku 1997 jsme tady něco podobného neměli,“ konstatovala starostka. Připomněla, že mezi nejkritičtější místa patřila takzvaná myší díra. Ta byla v jednu chvíli zcela neprůjezdná.

„Bohužel jsme se setkali s tím, že do budoucna bude nutné hledat nové technické řešení odvodnění. Správcem myší díry je Správa silnic Moravskoslezského kraje, dohodli jsme se, že se tím bude zabývat,“ upřesnila Palkovská.

V některých místech hrozila evakuace

Problémy byly rovněž v Závodní ulici, a to zejména v souvislosti s návozem zaměstnanců železáren, ale také s propustkem v Nádražní ulici. Hrozila i evakuace obyvatel rodinných domků u mostu, po kterém se chodí pěšky do nemocnice na Sosně.

Navzdory extrémním srážkám podle starostky nebyly škody na městském majetku tak velké. „Ta částka se pohybuje někde kolem 12,5 milionu korun. Myslím si, že se projevilo to, že odbory životního prostředí, investic a dopravy dlouhodobě pečují o příkopy, propustky, na druhé straně máme štěstí, že jsme na horním toku řeky Olše,“ řekla loni Palkovská.

Šárka Szlaurová, která má na třinecké radnici na starosti vztahy k veřejnosti, v pondělí shrnula, že minulý rok při povodni abnormálně velký chod splavenin (štěrky) a plavenin (stromy, větve) zapříčinil poškození některých místních komunikací, mostů a lávek, zanesení a ucpávání propustků.

Na novém řešení se pracuje

„Silná erozivní činnost způsobila při povodni stržení břehů některých vodních toků a následný vznik nátrží a sesuvů. Došlo k zatečení do sklepů rodinných domů a hospodářských objektů. Nejpočetnější byly škody na dopravní infrastruktuře. Likvidace následků zahrnovala opravy a stavební úpravy místních komunikací, kanalizace, opravy dopravního značení, čištění a odstraňování nánosů, čerpání vody ze zaplavených prostor a tak dále,“ řekla Szlaurová.

„Ve vazbě na konkrétní povodňové škody na majetku města Třince jsou tyto postupně řešeny dle finančních možností rozpočtu města a vypsaných dotačních titulů ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedla s tím, že v současné době je zažádáno o dotaci na opravu propustku v Horní Lištné, zajištění lávky v Konské a na opravu mostu a komunikace v Tyře.

Szlaurová poznamenala, že společně s krajskou správou údržby silnic, která je provozovatelem komunikace ve Frýdecké ulici, se v současnosti pracuje na projektu nového a účinnějšího technického řešení odvodnění „myší díry“, aby nedocházelo k zaplavení strategického podjezdu.

V rámci prevence i letos po zimě dělají správci vodních toků, tedy Povodí Odry a Lesy ČR, společně s třineckým odborem životního prostředí a zemědělství protipovodňové prohlídky. Navíc odbor dopravy kontroluje průchodnost všech propustků, stav lávek, příkopů a podobně.

Voda loni zahrozila i ve Frýdku–Místku. „Žádná předběžná povodňová opatření neděláme. V případech zvýšení hladin řeky Ostravice na tuto skutečnost občany varujeme. Řeka spadá do údržby Povodí Odry,“ prohlásila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Rubrika STAV PO ROCE vychází pravidelně každé úterý ve Frýdecko-místeckém a třineckém deníku.