Takto napjatá situace trvá téměř tři roky, během nichž nastal postupný odliv školáku. A to i přesto, že porodnost v Morávce naopak vzrůstá. Z poklesu počtu dětí ve škole viní rodiče právě zastupitele, kteří k budoucnosti školy doposud nezaujali konkrétní stanovisko. V souvislosti s tím je vedení obce vytýkáno také to, že obec nemá žádnou vizi ani koncepční plán.

Vše měla upřesnit mimořádná informační schůzka, konaná minulý týden v jídelně školy.

„Jsem z toho rozčarovaná, jeden hází vinu na druhého – obec na učitele, učitelé na obec. Mám již tady jednu dceru, a pokud by se zrušil 2. stupeň, nebude mi zbývat nic jiného, než ji dát společně s mladší dcerou do školy v Raškovicích. Je nesmysl, aby každá chodila do jiné školy,“ řekla maminka Věra Legerská.

Škola v Morávce vyvolává u rodičů i kantorů obavy

Stejně hovořili i další rodiče, kteří se domnívají, že z menšího počtu žáků lze naopak udělat výhodu. „Učitelé mají na děti více času a tím i lepší individuální přístup,“ dodala Věra Legerská.

Starosta obce Zdeněk Ševčík potvrdil, že se školou zabývají od roku 2009.

„V minulém roce bylo řečeno, že zachováme školu jako úplnou po dobu dotace do roku 2014. Je pravda, že na pracovních jednáních o výjimce z počtu žáků pro příští rok byla jedna z variant i škola 1. až 5. ročník. Byly to ale pouze varianty bez závěru,“ upřesnil s tím, že počet dětí v roce 2006 bylo 125 žáků a v roce 2012 klesl na 86, z toho na druhém stupni je 31 žáků. Škola musí každoročně žádat o výjimku z počtu žáků a obec doplácí 1 100 000 korun na platy učitelů.

„Absolvoval jsem spousty setkání ohledně této problematiky, na krajském úřadě, Magistrátu města Frýdku-Místku, Krajském vzdělávacím informačním centru Nový Jičín, shromaždoval údaje, aby bylo možné objektivně rozhodnout. Nemyslím si, že pro start jednání, které mělo nastat, jsem udělal málo. Změny názoru a postojů jsou skutečností, nicméně ty jsou důsledkem nejednotného postoje zastupitelstva,“ shrnul starosta.

Starosta také řekl, že vedení školy nebojovalo o školu se stoprocentním nasazením.

Obec Morávka se táhne mezi horami přes 10 kilometrů. Je koncovou obcí a za prací lidé jezdí směr Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí. Zrušení 2. stupně přinese učitelům ztrátu zaměstnání a rodičům starosti.

„Pokud dojde ke zrušení druhého stupně, oslabí se tím stupeň první a tím bude ohrožena celá existence školy. Jde nám o zachování plné školy – prvního, druhého stupně, jídelny, družiny a mateřské školy. Otázka není, zda si to obec může dovolit, ale zda chce nebo nechce školu držet,“ řekl tatínek Martin Žamboch. Společně s ostatními rodiči je přesvědčen o tom, že škola je základní centrum obce.

„Zrušení školy povede k zániku Morávky. Je to vyhánění mladých rodin. Kde nejsou děti, není život,“ konstatovala jedna z maminek.

Zastupitelé ještě tentýž den vyhlásili konkurz na nového ředitele ZŠ, který rozhodne o její budoucnosti.

Více zde: Jak chce vedení obce Morávka pomoci základní škole?