Starší slečny se po dvouměsíční pauze vítaly a měly si co vyprávět. Někteří však zřejmě z vidiny nového učiva nadšením zrovna nejásali.

„Já se tedy do školy vůbec netěším. Možná trochu tak na kámoše, ale jinak ne,“ svěřil se deváťák Jindřich Pospíšil. Stejně na tom byla i jeho spolužačka Leona. „Já školu nemám ráda. Netěším se ani na to, až budu muset jednou do práce,“ smála se slečna.

I přesto všude panovala sváteční nálada. Zvlášť pro nově příchozí se jednalo o velkou událost v životě, která s sebou přináší i řadu změn. Proto většina dospělých doma nezapomněla fotoaparáty, aby mohla své ratolesti při svém „poprvé“ zvěčnit. Slavnostně oblečení prvňáčci se ostýchavě drželi za ruku svých rodičů, kteří je odváděli do nazdobených tříd. Každý z žáčků zasedl do lavic se svým jménem, na kterých už měli nachystány kufříky na školní potřeby, pastelky a další drobnosti.

„Zazvonil zvonec, pohádky je konec, ale naše škola ta má začátek. Otevřeme sešit, budeme se učit, úvodem vám rozdám náruč cukrátek,“ přivítala děti básničkou učitelka Monika Švantnerová. Ty po nesmělých představeních svých jmen opravdu dostaly perníková sluníčka. Společně později odemkli tajemným klíčkem tabuli, kde odhalili namalovaný zámek s kouzelnými komnatami – znázorňovaly předměty, které prvňáčky v tomto roce čekají.

„Zahájení nového školního roku se neslo v duchu let minulých. Měli jsme sice menší problémy s dokončením stavebních úprav, takže to bylo o něco náročnější, jinak vše proběhlo tradičně. Hodně si zakládáme na tom, abychom děti viděli, a chceme, aby tady na škole žili všichni dohromady,“ prozradila ředitelka Marie Rojková, která se svými zástupci postupně obcházela učebny.

„Osmička“ nově otevírá specializovanou 1. třídu pro mimořádně nadané žáky z města a okolních obcí. „Byli vybráni z okolních mateřských škol speciální diagnostikou tak, abychom mohli rozvíjet jejich mimořádné nadání. To je taková zvláštnost letošního roku,“ doplnila ředitelka. Třídu dostala na starost kantorka Renáta Muchová, která se už nesmírně těší. „Je to pro mě veliká výzva, takový vstup do neznáma. Bude to o něčem jiném, neboť děti mají spousty znalostí a informací,“ prohlásila učitelka.

ZŠ na Čs. armády má v tomto školním roce celkem 920 žáků ve 37 třídách, kde vyučuje 60 pedagogů. V sedmi odděleních školní družiny působí 7 vychovatelek.

Mimořádnou událostí bývá první školní den ve škole na Hrčavě. „My to máme opravdu ve slavnostním duchu, jsme na to zvyklí a rodiče vědí, jak to funguje. Páťáci přivedou prvňáčky do lavic, předají jim kytičku, na stole jsou uvítací listy,“ řekla ve čtvrtek vedoucí učitelka Ivana Robenková. Dodala, že prvňáčci si poté vybírají razítka, která budou mít na sešitech i v šatně.

Do školy v tomto školním roce chodí celkem 14 dětí, a to v pěti ročnících. „Přišly všechny, uvítali jsme i dva prvňáčky,“ doplnila Robenková s tím, že do školy šli vůbec poprvé Václav Kopečný a Daniela Bojková. V posledních letech šly k zápisu obvykle tři děti. Ani letos ale nejde o špatný výsledek. „To víte, že mám radost,“ zdůraznila vedoucí učitelka. Doufá, že časem se zopakuje situace z roku 2005, kdy bylo u zápisu hned sedm žáčků.

Ráno přišel do školy rovněž nový hrčavský starosta Petr Staňo, jenž děti uvítal a přinesl jim dárečky. Škola na Hrčavě se před dvěma lety stala odloučeným pracovištěm ZŠ a MŠ Písek. Dárky tak všem dětem rozdávala i její ředitelka, která na Hrčavu přijela společně s píseckým starostou. V minulosti hrčavské děti od čtvrté třídy jezdily do dvanáct kilometrů vzdálených Mostů u Jablunkova. Do Mostů jezdí i nyní, avšak od šesté třídy. Podle Robenkové se to letos týká dvou žákyň, které „začínají druhou etapu“.


Šestá základní škola ve Frýdku–Místku (na snímku)se stále zatepluje. Z tohoto důvodu zde žákům začne vyučování až 5. září.

LADISLAVA VAVROŠOVÁ
MAREK CHOLEWA