Ve špičkách na hlavní silnici projede za hodinu v jednom směru přes pět set vozidel.

Povolenou rychlost dodržují jen výjimečně, i ti největší hazardéři však naštěstí mají před školou stovky metrů na zpomalení. „Aut je tu nemožně, ale u přechodu si motoristé dávají pozor - i díky strážníkům, kteří tady o půl osmé ráno stojí. Ale je to jak kdy. Stane se, že řidič nezastaví,“ řekla redakci učitelka Blažena Pokorná, která je řízením odloučeného školního pracoviště v Neborech pověřena.

„A děti jsou v bezpečí také díky nám. Po vyučování je vždy převádí poslední učitel. Máme to i ve školním řádu, jsme možná jedinou takovou školou v republice. Rodiče se v tom na nás mohou spolehnout, neexistuje, aby děti přešly samy,“ zdůraznila.

Pokorná, která je i členkou místního osadního výboru, z vlastní zkušenosti ví, že zejména kolem 15. hodiny je přechod silnice velký problém. "Když jdu na poštu, čekám i deset, dvanáct minut," odhaduje. Údaje z radaru o rychlosti vozidel prý ale bere s rezervou.

V listopadu projelo v Neborech v jednom směru bezmála 255 tisíc aut, v říjnu jich bylo dokonce více než 270 tisíc. Pro radnici by byly ještě zajímavější údaje z radaru na Kamionce, místem totiž jezdí vozy od Frýdku-Místku a tedy i od Nošovic. Jenže data jsou v nenávratnu. „Radar tam visel týden a srazil nám to kamion,“ poznamenala Miriam Hronovská z třineckého odboru dopravy.

Podle ní se proto budou porovnávat až statistiky z prosince 2008 a ledna 2009.