Unikátním projektem se může pochlubit Jubilejní Masarykova ZŠ a MŠ Sedliště. Nese název Žijeme v Regionu Slezská brána a týká se právě tohoto dobrovolného svazku obcí, který má devět členů.

Škola v Sedlištích má devět tříd – a každá si před časem vylosovala jednoho konkrétního člena svazku, kterého reprezentuje. Jednotlivé třídy zpracovaly své poznatky o dané vesnici či městě, většina tříd vylosované obce také navštívila a seznámila se s historií, významnými firmami, stavbami i osobnostmi. Žáci pak svou třídu v duchu dané vesnice či města vyzdobili. Na stěnách tříd se můžeme dočíst různé zajímavosti a k vidění jsou fotografie i obrázky, které žáci nakreslili.

K tomu se přidaly básničky, scénky, prezentace a krajová jídla. V rámci projektu byla vyhlášena soutěž, jejíž vyhodnocení proběhlo v minulých dnech.

První místo za první stupeň získala druhá třída, na druhém stupni získaly první místo celkem tři třídy – sedmá, osmá a devátá. Například osmáci dostali na starosti Šenov. „Já jsem se podílel na sbírání informací o rybnících," pochlubil se ve čtvrtek 13letý Patrik Pešat. „Stálo to za to," okomentoval výsledek osmé třídy. Jeho spolužačky předtím předvedly vtipnou scénku v šenovském nářečí.

Druháci hrdě reprezentovali Sviadnov. Jejich třída se proměnila v krčmu, ve které řádí Ondráš, Juráš a jejich zbojnická družina. „Mně se dobře pracovalo na lepení sviadnovského znaku. A ještě mě bavilo, když jsme vyráběli model školy – třeba z krabiček od čaje," naznačil osmiletý druhák Šimon Petr Mauler ze Sedlišť. Žáci sedmé třídy pak ukázali, kolik zajímavostí se váže ke Kaňovicím.

Ředitel školy Pavel Olšovský zdůraznil, že jde o původní a originální projekt, který má smysl. „Příští rok budeme pokračovat samostatným projektem Žijeme v Moravskoslezském kraji, každá třída bude reprezentovat jeden okres," řekl Deníku. Poté podle něj přijde na řadu Česká republika a nakonec i celá Evropská unie. „Vybereme devět států," naznačil.