Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáků sice přibývá, ale o rekordní nárůsty nejde

Region - Počty prvňáků se začínají mírně zvyšovat, množství dětí z nejsilnějšího ročníku posledních let ovšem zdaleka nedosahují. Tyto „porevoluční“ děti nyní už navštěvují třetí ročník středních škol a co do počtu je od té doby ještě žádný jiný ročník nepřekonal. Hrčava čeká tři prvňáčky

19.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„Nejvíce prvňáků nastoupilo do prvních tříd frýdecko-místeckých základních škol v roce 1997, byly to tedy děti narozené většinou v roce 1991,“ informovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Před dvanácti lety tehdy ve Frýdku-Místku zasedlo do školních lavic 877 prvňáků. Až do roku 2004 pak už dětí pořád jen ubývalo.

„Ještě v roce 1998 nastoupilo do prvních tříd 765 dětí. O dva roky později už jich bylo jen 738. Výrazný zlom pak nastal v roce 2001, kdy do školy poprvé přišlo jen 594 dětí. Propad pak pokračoval až do roku 2004, kdy jich bylo 527,“ přiblížila situaci Jana Matějíková. Teprve před čtyřmi lety v roce 2005 poprvé po osmi letech dětí opět o něco přibylo. V tom roce nastoupilo do prvních tříd 536 dětí. Následovaly roky s 537, 512 a vloni s 521 prvňáky.

„Letos očekáváme, že k zápisu přijde okolo šesti set dětí včetně těch, které vloni dostaly odklad povinné školní docházky. Z celkového počtu dětí, které k zápisu přijdou, každý rok dostává zhruba 53 dětí odklad,“ konstatovala Jana Matějíková. Před dvěma roky dostalo odklad povinné školní docházky 58 dětí, z nichž bylo 22 dívek a 36 chlapců. Vloni dostalo odklad 49 dětí, z toho 14 dívek a 35 chlapců.

V úterní příloze Frýdecko-místeckého a třineckého deníku najdete 20. ledna tabulku s přehledem žáků v 1. třídách za posledních 10 let v našem regionu + přehled základních škol ve Frýdku-Místku a Třinci.
Zápis dětí do prvních tříd proběhne na začátku února také na Hrčavě

Hrčava (lew) - Na Základní škole a mateřské škole Hrčava již vědí, kolik dětí přijde k letošnímu zápisu do první třídy. „U zápisu čekáme tři děti. Víme to přesně, protože mateřská škola je součástí základní školy. I tyto tři děti jsou pro školu potěšující, protože od počtu školáků se následně odvíjejí rozpočty,“ řekla ředitelka ZŠ a MŠ Hrčava Ivana Roubenková. U loňského zápisu byly na Hrčavě dvě děti, předloni čtyři a před třemi roky jedno dítě. „Nejvíce dětí jsme zaznamenali před čtyřmi roky, kdy u zápisu bylo sedm žáčků,“ doplnila Roubenková.

Ředitelka školy si pochvaluje přístup učitele k žákům. „Na škole v Hrčavě je superindividuální přístup k žákům. V jedné třídě máme tři ročníky, ale jen šest žáků,“ vypočetla Roubenková. Z toho jsou dva prvňáčci, tři druháci a jedna žákyně třetí třídy.

„Od čtvrté třídy jezdí děti z Hrčavy do dvanáct kilometrů vzdálených Mostů u Jablunkova, což je naše spádová škola,“ vysvětlila ředitelka, která řekla i svůj postřeh k možným odkladům nástupu dětí do školy. „Tím, že děti sledujeme již v mateřské škole a máme i společné akce se školními dětmi, můžeme rodičům navrhnou odklad nástupu do školy. Velice dobře zde totiž funguje komunikace mezi rodiči a školou,“ uzavřela Roubenková s tím, že v novém zákonu se připravuje alternativa, že by do školy moli chodit i mladší děti, když jsou nadané. To by se opět konzultovalo s rodiči.

Víte, že…
* Vzdělávání žáků, kteří jsou dětmi osob se státní příslušností jiného členského státu Evropské unie, probíhá i na dvou školách v našem regionu. Jednou je Základní škola Frýdek-Místek, Československé armády 570 a druhou Základní škola Třinec, Slezská 773.

* Dětem, které mají zdravotní handicap nebo pocházejí ze znevýhodněného prostředí, pomáhá přípravná třída v Písku. Dle zákona o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve smyslu pozdějších předpisů, jsou i v Moravskoslezském kraji zřízeny přípravné třídy základních škol. Příspěvkové organizace zřizované Moravskoslezským krajem jsou základní školy samostatně určené pro žáky se zdravotním postižením. V našem okrese je to právě škola v Písku.

Autor: Jana Rumianová

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímek zachycuje prvňáčky ze základní školy v Milíkově. Třídní učitelkou je Martina Labajová. Na fotce zleva: Julie Martynková, Eliška Szmeková, Nela Ernstová, Marie Bojková, Jakub Raszka, Jakub Szmek, Nikolas Szlauer.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

V Třinci byl slavnostně otevřen obchvat v úseku mezi Nebory a Bystřicí.
45

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

/FOTOGALERIE/ Hokejisté Třince načali druhou čtvrtinu extraligy výborně. Třetí celek tabulky porazil dosavadního lídra a zároveň obhájce titulu Kometu Brno 4:1. Hattrickem se na triumfu Ocelářů podílel útočník Martin Růžička.

Houbař zemřel u Jablunkova po pádu z patnáctimetrového srázu

Osmašedesátiletý houbař v úterý spadl z asi patnáctimetrového srázu nedaleko jablunkovské části Radvanov. Pád nepřežil, letos je už třetí obětí houbařské sezony v Beskydech.

Vítkovice se zadrhly, Třinec se drží na špici

První čtvrtina základní části hokejové extraligy patří minulosti. Ostravané se nemohou vymanit z krize, Slezané si hlídají umístění mezi elitou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení