Poslouží budoucím mechanikům, seřizovačům, obráběčům kovů, strojníkům, elektrotechnikům či slévačům. Novinky nahradily staré vybavení ze sedmdesátých let minulého století, na nichž se ještě učili otcové současných žáků.

„Nové dílny jsou pro naše žáky i pro ty, kteří se teprve rozhodují o své budoucí škole, rozhodně lákavější. U nás se naučí pracovat se zařízením odpovídajícím technologii současnosti, a navíc v čistém a bezpečném prostředí. To považuji za obrovský přínos,“ konstatoval ředitel školy Aleš Adamus.

Rekonstrukce dílen včetně nových strojů a zařízení ve velké hale vyšla na téměř 48 milionů korun. Dalších více než 5 milionů korun investovala škola do vybavení takzvaných malých dílen. S oběma akcemi pomohly dotace. Část nákladů ve výši asi 5 milionů korun pokryly Třinecké železárny, které školu zřizují.

Nové mechanické dílny, které poslouží školákům ve Střední odborné škole Třineckých železáren. Foto: archiv TŽZdroj: Deník / Lukáš Morys

„Prostředky jsme využili na stavební úpravy, pořídili jsme 20 nových obráběcích strojů, dále jsme vybavili školu optickými kabely a bezdrátovým připojením, zrenovovali venkovní park. Obnovili jsme zároveň veškeré zařízení v zámečnických dílnách, kde díky ergonomicky řešeným pracovním stolům mají žáci více prostoru pro práci,“ vypočítává ředitel školy.
Dílny budou využívat žáci technicky zaměřených oborů. Všichni absolvují v prvním ročníku zámečnický výcvik, v němž se seznámí s veškerým zařízením a získají potřebnou manuální zručnost pro další studium.

Střední odborná škola Třineckých železáren je soukromou školou od roku 2009. V letošním školním roce ji navštěvuji více než 480 žáků převážně v technických oborech, které odpovídají potřebám zřizovatele školy, tedy Třineckým železárnám a dceřiným firmám. Letos je to například 90 hutníků, 150 elektrikářů, strojní mechanici, zámečníci, obráběči kovů a další.

Škola má od loňského roku i vlastní dílnu robotiky a automatizace, kde se žáci seznamují s automatizačními procesy vstupujícími do firem díky průmyslovým robotům. Pro základní školy poskytuje zázemí dílen i pedagogů pro praktickou výuku školáků a zlepšení jejich výuku manuálních dovedností.