"Je to jedna organizace," poznamenal k jubileu ředitel gymnázia Zdeněk Laník. Starou jablunkovskou školu absolvoval i Jiří Drahoš, jenž se stal později fyzikálním chemikem. Od poloviny letošního prosince je rovněž novým předsedou Akademie věd ČR.

Šumný Třinec

Na třineckém gymnáziu v roce 1984 odmaturoval Radovan Lipus, známý scenárista, režisér a autor projektu Šumná města. „Tito dva jsou asi nejvýznamnější,“ řekl k absolventům Zdeněk Laník.

K dalším případným studentům, kteří si by si zasloužili pozornost, podotkl: „Rozhodli jsme se, že po nich budeme pátrat.“

Mezi výrazné studenty se v poslední době zařadil třeba Albert Černý, muzikant z kapely Charlie Straight. - Přehrajte si VIDEO z letošního udílení cen Talent roku

Škola prošla řadou změn a reforem. V roce 1991 nastoupili první zájemci o šestileté studium, které je druhou formou vzdělávání vedle tradičního čtyřletého gymnázia. Zdeněk Laník upozornil, že v současnosti ještě existuje možnost přihlásit se ke studiu na vyšším stupni šestiletého gymnázia, a to z deváté třídy základní školy.

Celkem jde letos o 673 studentů, loni jich bylo ještě o třináct více. Laník si myslí, že počty půjdou dolů. "Populace klesá," řekl. Počet přijímaných žáků v letošním roce je 123.

Škola na Komenského ulici chystá 14. ledna i den otevřených dveří.