„Nachystáni jsme a moc se těšíme. Pro ty, kteří se rozhodnou navštěvovat naší školu, jsme připravili společně s našimi žáky akce nazvané Sportovní den a Hrátky s angličtinou, aby se děti blíže s naší školou obeznámily. U zápisu na předškoláčky čekají různé atrakce, zábavné programy a spousta dárečků. Budeme rádi, pokud se nám podaří obsadit dvě třídy – těch 44 dětí by byl ideální počet,“ prozradila s nadějí v hlase Šárka Katzlerová z 9. ZŠ ve Frýdku-Místku. „Dá se předpokládat, že se k zápisu do prvního ročníku základního vzdělávání dostaví do našich škol asi 600 dětí,“ řekla Jana Matějíková, mluvčí magistrátu.

Na své budoucí žáčky se 21. ledna těší i Ivo Fišer, ředitel ZŠ v Palkovicích. „Byl bych velice rád, kdybychom mohli uvítat alespoň 40 předškoláků. Jsme taková rodinná venkovská škola. Na budoucí prvňáčky se těšíme, přivítají je žáci páté třídy, kteří budou převlečeni za pohádkové bytosti. Samozřejmě máme nachystány různé úkoly, které budou děti plnit a za které budou i odměňovány,“ řekl ředitel školy. Uvedl, že zcela jistě nebude ani letos chybět výstavka učebnic a různých pomůcek, aby alespoň částečně odbourali nervozitu malých předškoláků. „Děti jsou už většinou od rána nervozní, že ani nechtějí pořádně pojíst. Proto napečeme bábovky jak pro ně, tak pro dospělé. Vždyť je to velká událost pro celou rodinu,“ sdělil Ivo Fišer.

V základní škole na Komenského ulici ve Frýdlantu nad Ostravicí jsou na tom obdobně. „Rádi bychom uvítali na našem Zlatohradu více prvňáčků než v předchozím roce. Zápis je 28. února a ponese se v pohádkovém duchu. Předškoláčky přivítají princ s princeznou, kteří si pro ně připravili zajímavé úkoly. Spolu se pokusí postavit hradní studnu, spočítat kostky nebo vylovit kapříky. Komu se všechny úkoly podaří, může v září přijít a stát se žákem 1. třídy v našem Zlatohradu,“ prozradil ředitel školy Petr Novotný.

Mezi dětmi se však bohužel občas objeví i ti, pro které je splnění takových úkolů u zápisů náročné a složité. Rodiče těchto ratolestí pak ve spolupráci s odbornými poradnami umístí děti do speciálních základních škol, jakou je například Škola na náměstí ve Frýdlantu nad Ostravicí.

„Předškoláci přicházejí k zápisu klasicky do základní školy. Pokud se vyskytne nějaký problém, řeší se přes poradnu a následně se dítě dostane k nám. Ve třídách je jich méně než v běžných školách. Vyučujeme podle příslušných vzdělávacích programů a se speciálními potřebami a pomůckami,“ upřesnila Yvetta Romsyová, ředitelka školy.