Čilý stavební ruch panuje třeba ve Frýdlantě nad Ostravicí. Řadou úprav prochází tamní základní umělecká škola, vylepšení nemine ani budovu frýdlantské základní školy T. G. Masaryka. Budova dostává nová okna i zateplení, celkem by se náklady měly vyšplhat na třiadvacet milionů korun.

Obdobnou proměnou projdou také mateřské školy v Třinci, konkrétně v Neborech a v Sosnové ulici. Podle mluvčí třinecké radnice Šárky Szlaurové to přinese úspory za energii i větší komfort dětí a učitelů při výuce. „Zateplení obou školek si vyžádá celkově částku zhruba deset milionů korun," přiblížila mluvčí s tím, že část nákladů pokryje dotace. S nástupem prázdnin se stavbaři nastěhovali také do obou jablunkovských škol.

Někde se ale místo rekonstrukce omšelých budov pustili raději do výstavby zbrusu nových škol. V Metylovicích vyrostla nová škola vedle té původní, která už byla v žalostném stavu.

Podle starosty Metylovic Lukáše Halaty si obec vše hradí ze svého rozpočtu, konkrétně má investice do školy vyjít na osmadvacet milionů korun.

„Protože by ty náklady byly prakticky stejné, z toho důvodu jsme se rozhodli pro stavbu nové školy. Nebylo by dobré investovat do zastaralého objektu," poznamenal při zahájení stavby Lukáš Halata. V nové budově se od podzimu začnou učit také školáci v Hrčavě. Moderní škola s ekologickým vytápěním začala růst ještě letos v zimě na místě staré papundeklové školy, která šla k zemi na začátku roku.

Mezitím se děti učily v provizorně vybudovaných prostorách tamního kulturního domu.

Rekonstrukce původní hrčavské školy nepřicházela v úvahu budova ze sedmdesátých let málem padala na hlavu, problémem byly i obrovské účty za energie. Součástí nové stavby bude také školka.