Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TÉMA DENÍKU: Zápisy prvňáčků

Region - Začalo období zápisů dětí do prvních tříd základní školy. Tento velký životní předěl letos čeká jen ve Frýdku-Místku kolem šesti set dětí. Je to podobný počet předškoláků jako před rokem.

19.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Zápisy probíhají od poloviny ledna do poloviny února, každá škola si termín určuje individuálně. Ve většině frýdecko–místeckých škol jsou zápisy naplánovány na úterý 3. a středu 4. února, ve Skalici a v Chlebovicích se uskuteční pouze v úterý 3. února. „K zápisu do prvních tříd se dostaví děti, které do 31. srpna 2009 dovrší věk šesti let. Povinná školní docházka totiž začíná počátkem školního roku následujícího po dni, kdy dítě dosáhne 6. roku věku, pokud mu není povolen odklad,“ vysvětlila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Děti, které budou mít šesté narozeniny od počátku letošního září do konce prosince, mohou být přijaty do první třídy už i letos. Podmínkou je jejich přiměřená tělesná i duševní vyspělost. O dřívější nástup dítěte do školy musí požádat zákonný zástupce.

Děti by měly u zápisu zvládnout pojmenovat své prsty, rozlišit barvy, nakreslit jednoduchou postavu, reagovat na pojmy nahoře, dole, vlevo, vpravo a podobně. „Rodiče musí u zápisu doložit rodný list dítěte a svůj občanský průkaz. Informace o zápisech dětí do prvních tříd jsou k dispozici na jednotlivých základních školách i na jejich webových stránkách,“ upozornila Jana Matějíková.

Základní školy podléhají spádovým obvodům. Rodiče mohou své potomky zapsat i do jiné školy než spádové, ta ovšem musí mít dostatečnou kapacitu. Všeobecně totiž školy přednostně přijímají žáky s místem trvalého pobytu v příslušném obvodu. „Hlásí se k nám velmi mnoho dětí i z jiných spádových obvodů. Vloni jsme se dostali až na hranici kapacitních možností školy a množství dětí, které se na naši školu hlásí, rok od roku stoupá. Velký zájem nás těší, ale mohlo by dojít i k tomu, že budeme muset některé zájemce odmítnout,“ pověděla ředitelka frýdecko-místecké 8. základní školy na ulici ČSA Marie Rojková.

Na „osmičce“ jsou zápisy prvňáků každoročním velkým svátkem. „Pomáhají při nich úplně všichni. Kromě učitelů samozřejmě i starší spolužáci z prvního i druhého stupně a také rodiče stávajících žáků. S těmi máme výbornou spolupráci. Na budoucí prvňáčky se všichni velmi těší. Letos jsme pro ně připravili zápis na téma Okolo Frýdku-Místku cestička. Pro děti budou připravena různá stanoviště, na kterých budou plnit úkoly,“ přiblížila atmosféru zápisů prvňáčků Marie Rojková.

V úterní příloze Frýdecko-místeckého a třineckého deníku najdete 20. ledna tabulku s přehledem žáků v 1. třídách za posledních 10 let v našem regionu + přehled základních škol ve Frýdku-Místku a Třinci.
Pravidla pro odklady se letos zřejmě změní, k zápisu ale děti musí

Pokud malý předškolák ještě není pro první třídu dostatečně vyzrálý, rodiče pro něj mohou požádat o odklad povinné školní docházky. Prozatím ale nikdo přesně neví, podle jakých pravidel.

Pokud mají rodiče malých předškoláků z různých důvodů pocit, že by jejich dítěti neuškodilo si ještě o rok prodloužit bezstarostné dětství a do školy nastoupit o rok později, mohou požádat o odklad povinné školní docházky. Obvykle rodiče s podobnou žádostí uspějí. Aby neporušili zákon, musejí však dodržet určitá pravidla. Letošní rok však přinesl chaos a prozatím nikdo přesně neví, jaká tato pravidla budou.

„Prozatím rodiče k žádosti o odklad povinné školní docházky svého dítěte museli doložit dva nezávislé odborné posudky. Připravuje se však novela zákona, podle které zřejmě bude stačit jen jeden posudek. Dá se očekávat, že by novela mohla začít platit letos od března,“ vysvětlila situaci ředitelka frýdecko-místecké 8. základní školy na ulici ČSA Marie Rojková. Dodala, že pokud novela začne platit, škola bude rodiče informovat.

I dítě, které má nastoupit do první třídy, ale pro které rodiče chtějí požádat o odkad povinné školní docházky, však podle zákona k zápisu přijít musí. „Někteří rodiče k zápisu s dítětem přicházejí už rozhodnuti, že chtějí potomka nechat ještě jeden rok doma. V některých případech se naopak teprve při zápisu ukáže, že dítě ještě pro školu není zralé a pedagogové mohou sami rodičům doporučit, aby školní docházku na rok odložili,“ pověděla zkušenosti ředitelka školy.

Když se rodiče rozhodnou pro dítě o odklad požádat, musejí s ním pak zajít do pedagogicko psychologické poradny, která vystaví nezávislý odborný posudek. Druhý posudek by pak měl vystavit i odborný nebo dětský lékař podle toho, z jakého důvodu rodiče odklad požadují. Tyto posudky a žádost rodiče doručí do školy, která o odkladu rozhodne. „Obstrukce s odklady pro děti rozhodně neděláme. Snažíme se ale s rodičemi celou věc prodiskutovat a poradit jim, aby se mohli rozhodnout co nejlépe v zájmu svého dítěte,“ upřesnila Marie Rojková.

Podle jejích zkušeností není možné jednoznačně doporučit, jestli by měly do školy nastoupit co nejdříve nebo naopak co nejpozději. „Je to velmi individuální, skutečně nejvíce záleží na tom, jak je dítě vyspělé. Při rozhodování by ale všechny ostatní zájmy měly jít stranou a na prvním místě upřednostnit zájem samotného dítěte,“ dodala. Navíc i pro dítě, které do první třídy nastoupí a ukáže se, že školu ještě nezvládá, je možné požádat i v průběhu školního roku o dodatečný odklad.

Při výběru školy rodiče preferují blízkost

Se zápisem nových prvňáčků do základních škol řeší někteří rodiče dilema, do které školy své dítě zapsat.
„Syn má pět roků a na zápis do školy si ještě počká. Ale dáme jej nejblíže domova, to znamená ve Frýdku. Nechtěla bych, aby od první třídy musel dojíždět. Ovšem pokud by se pak u něj projevil určitý talent a vztah například ke sportu, třeba by přestoupil na jinou školu,“ prozradila Radana Šustalová.

Také další z maminek upřednostňuje blízkost školy k domovu. „Pro dítě je podle mého lepší, když má do školy blízko. Já jsem se do Frýdku přivdala ze Zlína, kde jsem do školy jezdila přes půl města a vůbec se mi to nezamlouvalo,“ prozradila Martina K.

Maminka z Třince už má své dítě ve škole, ale před třemi roky šla se svou dcerou také k zápisu. „O některých školách kolují různé fámy, ale osobně na tyto řeči moc nedám. Každá ze škol má svoje plusy a mínusy. Osobně se mi zamlouvá atmosféra vesnických škola, ale kvůli tomu bych své dítě nenechala dojíždět. Tak chodí do školy u nás ve městě,“ prozradila Markéta Loszotová z Třince.

Autor: Jana Rumianová

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Utkání 14. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec vs. HC Kometa Group.
AKTUALIZOVÁNO
19

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

Houbař zemřel u Jablunkova po pádu z patnáctimetrového srázu

Osmašedesátiletý houbař v úterý spadl z asi patnáctimetrového srázu nedaleko jablunkovské části Radvanov. Pád nepřežil, letos je už třetí obětí houbařské sezony v Beskydech.

Vítkovice se zadrhly, Třinec se drží na špici

První čtvrtina základní části hokejové extraligy patří minulosti. Ostravané se nemohou vymanit z krize, Slezané si hlídají umístění mezi elitou.

ON-LINE s Jiřím Vzientkem, krajským zastupitelem a kandidátem ČSSD do PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR a krajský zastupitel Jiří Vzientek odpovídal jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Vedení kraje nedávno začalo pomocí laserového zaměřování kontrolovat firmy, jak kvalitně opravují vozovky. Používá k tomu technologii, která pomocí paprsku dokáže změřit tloušťku asfaltu. A pochybení se ukázalo hned při prvním testu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení