Bohatý program odstartoval už v pátek 29. května od osmnácti hodin koncert Staroveské arkády, během něhož se na nádvoří místního zámku představily domácí i hostující pěvecké sbory. Poté přišel na řadu křest a prezentace DVD o obci Stará Ves nad Ondřejnicí. Sobotní část programu začal u zámku hodinu před polednem vystoupením staroveské dechovky Zámecká kapela. Následně se do průvodu začaly řadit bryčky a jezdci na koních. Když ze zámecké věže dozněly slavnostní fanfáry, k poddaným promluvila vrchnost.

Protože kolem poledne stále vydatně pršelo, musel být další program mírně upraven. Původně měl slavnostní průvod na koních vyrazit směrem k hornímu konci obce na takzvanou „Jizdu kole obila“ – neboli slavnostní objezd veškerých hranic staroveských, který doprovází tradiční vyplácení selských synků.

„Pěkně počasí ale dopředu objednat nejde, prostě mu neporučíte. Proto se z plánované trasy jela nakonec jen část. Nám to ale nevadilo. Kolem třetí hodiny se už začalo počasí zlepšovat, takže jsme si mohli vychutnat povedené vystoupení naší vnučky, která tady se souborem tancovala,“ pousmál se Jaroslav Janečka z Petřvaldíku, který kdysi ve Staré Vsi nad Ondřejnicí bydlel. „K obci mám stále vřelý vztah,“ zasnil se při pohledu na zdejší zámek, ve kterém byla v minulosti i základní škola.

Před podiem nad staroveským zámkem pořadatelé kvůli dešti postavili mobilní stan s lavičkami, které byly zaplněny do posledního místa. Diváci se například bavili při vystoupení folklorního souboru Malá Ondřejnica, cimbálové muziky Fojt ZUŠ Brušperk a souboru Hlubinka z Ostravy. Zřejmě největší aplaus od diváků sklidili malí herci z Košatky za divadelní představení Sněhurka a sedm trpaslíků. „Bylo to skvělé, tak povedou pohádku jsem dlouho neviděla. Bylo to vtipné a mělo to švih. Hodně se to líbilo i mým dětem, které se přitom spíše dívají jen na televizi,“ vysekla velkou pochvalu jedna maminka.

Po sedmnácté hodině se představili i hosté z folklorních souborů Silesianie z polských Katovic a Valašský vojvoda z Kozlovic. U lidí měl rovněž úspěch koncert Abeceda hvězd oblíbeného Vladimíra Hrona, po kterém následovala ohňová show a vystoupení šermířů z Keltiku a country kapely Paďouři.

Program festivalu Poodří Františka Lýska probíhal v sobotu na zámeckém nádvoří. Od dvaceti hodin tu začala beseda u cimbálu.

Během slavností byla v zámecké zahradě k vidění ukázka lidových řemesel s prodejem, v místním zámeckém informačním centru byla přístupná výstava výtvarníků spolku Mlejn „Obrazy z Poodří a okolí“ a v obřadní síni zámku si zájemci mohli prohlédnout výtvarné a řezbářské práce Hany Kumalové a Kamila Kopřivy.