V sobotu se přepisovala historie Místku. Náměstí Svobody po více než sto letech znovu zdobí prvek, který na náměstí odjakživa patří. Nová kašna, o které zastupitelé města jednali dlouhých sedmnáct let, dělá radost místním lidem. „Kašna je nádherná, líbí se mi její decentní provedení. Jsem ráda, že se tohoto historického milníku mohu účastnit,“ uvedla Deníku místecká rodačka.

Již před devatenáctou hodinu se na náměstí začalo sbíhat několik desítek lidí. Slavnostní představení kašny totiž bylo součástí akce Zažít město jinak. Navíc se mělo jednat o jakýsi pomyslný vrchol oslav 750 let první písemné zmínky o městě Frýdku-Místku.

Ke kašně svolával lid pán hrající na flašinet, oblíbený nástroj konce 19. a počátku 20. století. Po jeho hře, která sklidila zasloužený potlesk, se ke slovu dostal historik Jaromír Polášek, náměstek primátora Petr Kajzar a také místecký děkan Josef Maňák.

„Důvodem, proč jsme se zde dnes sešli, je historická událost, která se děje jen jednou za několik století,“ započal úvodní proslov historik Jaromír Polášek, který předal slovo panu náměstku primátora Jiřímu Kajzarovi.

„Už v roce 2000 byla dokončena rekonstrukce kašny, ovšem dokončena nebyla její horní část. A to proto, protože se všichni ti, kteří výstavbu kašny mohli ovlivnit, se neshodli na podobě kašny. Neustále vládl spor, jestli bude mít kašna moderní nebo historickou podobu,“ uvedl Jiří Kajzar.

„Jsem velice rád, že se nám podařilo nakonec kašnu realizovat. Myslím si, že se povedla a chci poděkovat všem, kteří se postarali o to, aby vypadala tak, jako v minulosti,“ doplnil frýdecko-místecký náměstek primátora.

Po jeho slovech se uchýlil děkan Josef Maňák ke svěcení místecké kašny. „Kašna je požehnána a já ji přeji, aby zde vydržela minimálně dalších sto letech, aby nemusela být opravována, ale aby byla svědkem minulosti a aby byla připomínkou oběti historie tohoto města, zvláště, když si letos připomínáme kulaté městské jubileum,“ vyjádřil se po vysvěcení kašny děkan Maňák.

Následně nic nebránilo tomu, aby byla kašna spuštěna. Z hlav lvů vytryskla voda a rozsvítilo se osvětlení. „Bravo, svítí!,“ pokřikoval radostně po spuštění fontány přihlížející lid.

Kašna si drží podobnou strukturu výstavby, jako ta předchozí, a proto byla na popud památkářů vystavěna z božanovského pískovce. „Oproti frýdecké kašně není ta místecká tak zdobná, má strožejší čisté linie, nicméně nechybí na ní zdobné prvky. Uprostřed je pilíř se čtyřmi lvími hlavami, z nichž bude chrlit voda.

Její atraktivitu, zejména v pozdějších hodinách, podtrhne podvodní nasvícení,“ popsal kašnu náměstek primátora Jiří Kajzar. Přesto oproti původní kašně menší změny vznikly. A to hlavně v umístění kašny. „Naposledy se nacházela ve spodní části náměstí, naproti nynější cukrárny,“ dodal Jiří Kajzar s tím, že na původním místě místecké kašny nyní stojí vzrostlý strom s lavičkami.