Některé objekty Slezanu čeká rekonstrukce. Zastupitelé Frýdku-Místku včera kladně rozhodli o poskytnutí dotací textilní společnosti, která budovy vlastní.

Nejvíce peněz, více než 294 tisíc korun, by mělo putovat na rekonstrukci třípodlažní budovy v Těšínské ulici. Počítá se mimo jiné s odstraněním dodatečně umístěných konstrukcí a opravou fasády části budovy. Zastupitelé schválili i dvaasedmdesát tisíc korun, které mají částečně hradit opravy skladu bavlny u frýdeckého nádraží. Součástí prací má být odstranění náletových dřevin ze zdiva, oprava a doplnění parapetních a římsových plechů či rekonstrukce okapů.

Dotace spadají do programu regenerace objektů s historickou nebo historizující fasádou, příspěvek města činí vždy maximálně třicet procent předpokládané celkové ceny oprav. Třetí stavbou, na kterou by měly jít peníze města, je budova v průmyslovém areálu Beskydské ulice. Nachází se na ní totiž cenná historická plastika. Nepočítá se jen s její opravou. Ve výpisu akcí, na které má město částkou přesahující 150 tisíc korun přispět, nechybí výměna oken a dveří, odbourání dodatečných přístaveb nebo třeba oprava fasády. To se nelíbilo například opoziční zastupitelce Adéle Řehové. „Obávám se, že to přímo nesouvisí s tou plastikou," řekla k výčtu toho, co má být kromě plastiky opraveno. Odkazovala na memorandum o spolupráci, které zástupci společnosti Slezan a města Frýdku-Místku podepsali na začátku letošního roku. V něm se totiž píše, že v areálu se nenacházejí budovy, které by měly architektonickou hodnotu. Nicméně důraznila, že proti opravám historických budov není.

Podle vedení města ale opravy s uměleckým dílem souvisí, nežádoucí prvky mohou mít vliv například na jeho vzhled. „Všechno souvisí s tou plastikou, není tam nic, co by bylo navíc," řekl náměstek primátora Jiří Kajzar. Podobně situaci popsal i Luděk Korč, který na jednání zastupoval společnost Slezan. Přístavky nebo mřížky, které mají být odstraněny, podle něj zhoršují kvalitu stavby. „A byla to podmínka toho, aby se vůbec mohlo začít žádat o dotaci," konstatoval Korč.

„Nejsem inženýr architekury, ale pokud máme komisi, kde zasedají architekti, kteří nám to doporučí, nemám jako politik jinou možnost než to podpořit," poznamenal primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký. Zastupitelé návrh na uzavření smluv o poskytnutí dotací i přes některé výtky nakonec schválili, pro bylo čtyřiadvacet zastupitelů. Podle Jiřího Kajzara musí žadatel o dotaci vytvořit projekt budoucí podoby stavby. Pokud hlavní architektka města s projektem souhlasí, schvalují jej členové komise územního plánování a architektury. „Následná kontrola je ze strany města zajištěna, a to právě díky tomu projektu," doplnil náměstek primátora.