„Když teď projíždíte na Tyrské, vypadá to úděsně. Působí to neesteticky, ale ten problém je asi hlubší. Kompostárna se v posledních dvou letech rozšířila a právě v části Odřichovice-Tyrská postihuje více lidí,“ uvedl šéf místního osadního výboru Marian Plucnar s tím, že provoz s sebou nese „určité zápachy“.

Podle něj je nutné, aby se plocha u silnice I/11 zakryla. Současný stav kritizuje i člen osadního výboru Rudolf Sagan. „Víme, že zbouráním toho baráku, „srdíčka“, jak to nazveme, se odkrylo panorama na krásnou firmu, která hyzdí okolí chráněné oblasti Beskyd. Je tomu tak, nebo ne?“ ptá se Sagan. Říká, že k zakrytí areálu se zatím pouze přijímají usnesení. „Prosím vás, nic se neudělalo,“ zlobí se.

Protihluková zeď je drahá, v místě tak bude val

„Je pravda, že s firmou Nehlsen „těžce“ jednáme, aby se ta provozovna odstínila směrem od „jedna jedenáctky“. Alespoň částečně. Původně jsme tam chtěli postavit takovou zeď, jako „protihlukovku“. Pak jsme zjistili, že by to bylo moc drahé,“ řekl třinecký místostarosta Ivo Kantor.

Nyní je ve hře další varianta – v místě má být val z hlíny, který se ozelení. Podle místostarosty bylo nutné vyřešit, aby val nezasahoval do pozemku, s nímž se výhledově počítá pro výstavbu kruhového objezdu. „Vznikly tam určité podmínky, které vyplývaly z projektové dokumentace toho kruhového objezdu. Ty jsou dnes, myslím si, už všechny vyřešeny,“ pravil. Kantor upozornil, že kromě povolení firmě v podstatě nic nebrání v tom, aby v dohledné době stavbu zahájila.

Práce mají trvat čtyřicet dní

Jednatel Nehlsenu Tomáš Sabovčík v pátek redakci řekl, že firma s tím začne pravděpodobně v první polovině roku. „My jsme to chtěli udělat už dávno, na stavebním úřadu to vyřizujeme delší dobu. Žádali jsme o to už v roce 2009 – a třikrát nám to vraceli. Letos se to podařilo, v březnu jsme odevzdali všechny podklady a čekáme na vydání rozhodnutí. To by mohlo být v květnu,“ konstatoval Sabovčík.

Firma, která z poloviny patří městu, má i harmonogram prací. Pokud akci nezbrzdí extrémně deštivé počasí, potrvá asi čtyřicet dní. Podle Sabovčíka půjde o přibližně šedesátimetrový val. Stavba včetně ozelenění má být dokončena na přelomu června a července. „Je tam ještě jedna věc – mostek před Teslou. Tam se bude muset dělat opěrná zeď, to znamená, že se to bude betonovat,“ řekl.

Krysy a potkany řeší deratizace

Potvrdil, že v místě došlo ke kolizi s jiným stavebním povolením – v souvislosti s uvažovaným „kruháčem“. Nad tímto projektem přitom visí velký otazník. „Samozřejmě, kdoví, kdy bude,“ říká i Sabovčík. Naznačil, že odstínit by se časem mohla i druhá strana, zde však nejde o firemní pozemky.

Člen osadního výboru Rudolf Sagan se do areálu Nehlsenu opřel i z jiného důvodu. „Vyskytuje se tam množství krys a potkanů, chodí tam lidem po zahradách,“ prohlásil. Podle vedení města ale problém aktuálně řeší vyhláška, která nařizuje speciální ochrannou deratizaci. Ta na území Třince začala před dvěma týdny a skončí 15. května.