Třinečtí zastupitelé loni 27. února rozhodli o sloučení PZŠ Koperníkova a PZŠ Nádražní do jednoho subjektu, a to od 1. září 2007. Za pár měsíců bylo všechno jinak. Zastupitelé se sešli 12. června a odhlasovali, že proces slučování potrvá až do 31. srpna 2008.

Tento termín pro vznik jediné příspěvkové organizace zatím zpochybněn nebyl. „Nepředpokládáme nic jiného, protože tak zní usnesení zastupitelů,“ řekla redakci místostarostka Milada Hejmejová (SN 2). Vše nyní ve správním řízení posuzuje krajský úřad a ministerstvo školství. Pokud sloučení škol skutečně posvětí, právní subjektivita zůstane větší z nich - PZŠ Nádražní.

Důvodem sloučení je podle vedení Třince fakt, že se obě školy potýkají s úbytkem dětí a jsou využity zhruba z poloviny. V PZŠ Koperníkova bylo v roce 1992 zhruba 290 žáků, nyní je jich 85. „Čekali jsme na zápisy. Oficiálně k nim přišlo šest dětí, pak jsme dostali informaci, že se přihlásily ještě další dvě děti, jejichž rodiče se přistěhovali z Bukovce,“ poznamenala Hejmejová. I tak by v září do školy nastoupilo 78 žáků, nejméně v její historii.

Město má pro sloučení připraveny tři varianty – při té nejrychlejší budou všechny děti docházet na Nádražní ulici už po prázdninách. Ve hře je i možnost, že v Koperníkově ulici ještě rok zůstane první až devátá třída. Třetí varianta počítá s postupným stěhováním stupňů - druhý by se stěhoval, první by fungoval v prostorách české školy. „I tehdy by ale platilo, že by šlo o odloučené pracoviště,“ upozornila Hejmejová. Kdy radní o konkrétním termínu rozhodnou, není jasné. Podle místostarostky to ale musí být už na jaře.

„Já o těch variantách nevím. Ale pokud by tady ještě rok všechny třídy zůstaly, bylo by to super pro žáky i učitele. Limity splňujeme, ale příští rok nám odejdou letošní osmáci, největší třída, která má jednadvacet žáků,“ řekla Deníku Jana Ciencialová, která je řízením PZŠ Koperníkova pověřena, a to od 13. listopadu 2006. Ředitele škola nemá právě proto, že s její další existencí se již stoprocentně nepočítá. „Rodiče ještě svůj boj nevzdali. Jim se tady líbí, ptají se, co bude dál. Škola je v dobrém místě, není tady hluk ani hlavní cesta. Pro děti je to bezpečnější,“ řekla Ciencialová.

Petici proti sloučení škol před rokem podepsalo 75 lidí. Byli přesvědčeni, že počet dětí v Koperníkově ulici je dostatečný, navíc usoudili, že jim kvalita výuky vyhovuje. Stěžovatelům nepomohlo, že petici adresovali všem členům městské rady ještě před jejich jednáním. Radní se sloučením souhlasili a zastupitelstvu, v němž má koalice pohodlnou většinu hlasů, krok doporučili schválit.

Ředitel PZŠ Nádražní Tadeáš Szkucik redakci k chystanému sloučení tento týden řekl: „Ještě je na to čas. Škola splňuje všechny ukazatele dané školským zákonem. Ty dva subjekty mohou samostatně existovat ještě několik let,“ prohlásil Szkucik.