I když je sice pravda, že zejména důchodci ve svých poštovních schránkách nacházejí pozvánky na „výhodné" zájezdy už jen ve výjimečných případech, drzí a agresivní prodejci si našli nové způsoby, jak z nich vylákat poctivě našetřené peníze. Postup je například následující.

Podvodníci volají seniorům na pevnou linku, načež se představí jako zástupci lékáren Dr. Max, kterých je i na Frýdecko-Místecku poměrně dost. Potom jim oznámí, že při slosování klientských karet volaný získal výhru, kterou si může vyzvednout na určeném místě. Když důvěřivý senior dorazí, je najednou všechno jinak. Ocitá se totiž na klasické předváděcí akci, která s lékárenskou sítí nemá nic společného.

Mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov proto lidi varuje, jelikož takovým způsobem se svými klienty vůbec nekomunikují. Během posledních dnů zaznamenala policie i několik případů v nedalekém Vratimově. Společnost Česká lékárna holding, která síť lékáren Dr. Max provozuje, už v této záležitosti podnikla právní kroky. Podala trestní oznámení na neznámého pachatele pro zneužívání jména i podnět k České obchodní inspekci kvůli podezření z porušení zákona na ochranu spotřebitele.

Redakce oslovila v centru Frýdku-Místku několik důchodců s otázkou, jestli mají s praktikami „šmejdů" osobní zkušenosti.

Za křeslo zaplatil čtyřicet tisíc korun

„Abych byla upřímná, s kamarádkami jsem před časem na tyto akce taktéž jezdila, abych vyrazila mezi lidi. Když jsme ale místo slibovaného výletu museli až osm hodin sedět v nevzhledném a vydýchaném sále nějaké zapadlé restaurace a poslouchat to vymývání mozků, přestala jsem jezdit úplně. A když jsem v televizi viděla ten mediálně známý dokument, můžu chování těch prodejců jenom podepsat. K důvěřivým důchodcům se chovají jako ke zvířatům. Chtějí jen jejich peníze, nic jiného je nezajímá," řekla rázným hlasem pětašedesátiletá J. L. z Frýdku-Místku.

„Známý si na jedné předváděčce koupil masážní křeslo, za které zaplatil neskutečných čtyřicet tisíc korun. Přitom prakticky to stejné potom našel v obchodě, kde za něj chtěli jen něco přes pět tisíc. Když chtěl tu předraženou příšernost vrátit zpátky, už u nich neuspěl. Co k tomu dodávat? Je to hyenismus," uzavřel starší muž z téhož města, jenž nechtěl být jmenován.