Špatné rozptylové podmínky mají nejhorší dopad na těhotné ženy, důchodce a předškolní děti. A právě na ty nejmenší myslí i třinečtí zastupitelé. „Na zdraví naší nejmladší generace nám samozřejmě záleží, proto město pamatuje v rozpočtu i na ozdravné pobyty. Děti jsou vybírány na základě doporučení svého lékaře. Letos by třinečtí školáci měli vyrazit potřetí. Předloni odjeli ve čtyřtýdenních turnusech za čistým ovzduším do Jeseníku. Loni město přispělo na čtyřtýdenní pobyt v sanatoriu v Metylovicích. Pobyty jsou určeny především pro děti s chronickými dýchacími problémy, opakovanými záněty cest dýchacích, obezitou či vadou držení těla," uvedla Šárka Szlaurová, mluvčí Třince, města, které má už od roku 2005 zpracován takzvaný Program ke zlepšení kvality ovzduší.

„Podnikáme řadu opatření. Některá mají okamžitý efekt výsadba zeleně, pravidelné čištění pozemních komunikací od usazených částic, opatření na snížení sekundární prašnosti v areálech velkých firem, ale i spalování kvalitních paliv v kotlích rodinných domů. Většina opatření je ale složitá na přípravu a realizaci, a proto zásadní zlepšení ovzduší můžeme očekávat v řádu několika let," poznamenala Šárka Szlaurová.

I ve Frýdku-Místku mají snahu o vylepšení ovzduší. „Prostřednictvím fondu životního prostředí města podporujeme změnu technologií vytápění. Lidem nabízíme možnost čerpání dotace, kterou je možno použít mimo jiné na změny způsobu vytápění rodinných domů, bytů a objektů určených k podnikatelské činnosti z vytápění pevnými palivy na vytápění prostřednictvím centrálního zdroje tepla, plynem, dřevoplynem, elektrickou energií nebo obnovitelnými zdroji energií. Dotace je do výše 20 tisíc korun," řekla mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

„Další peníze nabízí občanům Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR, a to v rámci takzvané kotlíkové dotace, která podporuje výměnu kotlů pro vytápění domácností za modernější kotle produkující méně emisí," informovala Jana Matějíková. Spolu s tímto krokem jsou rozhodnuti od podzimu nabídnout dětem pobyt v sanatoriu v Metylovicích. „Základním školám jsme již postoupili letáky s nabídkou ozdravných pobytů, které nám doručili zástupci sanatoria. Ředitelé škol mají ozdravné pobyty nabídnout rodičům prostřednictvím žáků. Žádost o ozdravný pobyt musí vycházet od rodičů, protože ti musí zajít s dítětem k lékaři, který u dítěte určí diagnozu," popsala Jana Matějíková.

Svůj názor vyjádřila také maminka pětileté Kateřiny. „Ani nevím, jestli bych dceru poslala na nějaký ozdravný pobyt. Možná to na chvíli zabere, ale jakmile se vrátí zpět do tohoto prostředí, opět onemocní a jsme zase tam, kde jsme byli. Kačka je stále nemocná týden ve školce, tři týdny doma. Trpí záněty horních cest dýchacích. Dokud lidé nezačnou uvažovat a nepřestanou v kotlích pálit sajrajt, situace se prostě nezmění," uzavřela mladá maminka.