Čtvrtek dopoledne; z Čeladné po červené od kapličky a pramene Cyrilka asi osm kilometrů. Nicméně další značení výše nad chatou Dukla (poslední šance občerstvení, pokud je otevřeno) ukazuje devět a půl tisíce metrů.

Od rozcestí Polana je túra horší kvůli těžbě dřeva a poté ji znepříjemňují navíc i následky vichřice. Zlámané stromy a vývraty jsou všude.

„Jednou jsme se už vrátili v půlce cesty. Teď to snad vyšlapeme až nahoru,“ líčí manželé z Opavska pobývající na beskydské chatě. Ti jsou též v severozápadním směru jedinými lidmi mířícími na Smrk.

Dolů fičí pouze samotný ostřílený turista s hůlkami a samozřejmě zdraví: „Ahoj!“ Ve srovnání s frmolem na Lysé hoře naprostý klid a pohoda, nemluvě o absenci odpadků.

Bučací potok kousíček nad Ostravicí se může rozvodnit a být překážkou.Zdroj: Deník / Radek Luksza

Stavení nepotká člověk cestou žádné, s výjimkou Hubertky patřící lesákům. Dřevěná budka vedle ní nicméně nabízí úlevu útrobám…

„Až na Smrk se dá z Čeladné vyběhnout i s pomalejším parťákem pod dvě hodiny. Od nádraží to bylo dvanáct kilometrů,“ říká Marek z Ostravy hledající po trase ještě kešky.

Žermanická přehrada na archivních snímcích.
Z historie regionu: Žermanická přehrada změnila katastry obcí

Na vrcholu je jich až osm, geocaching prý tady lidi docela táhne!

„Paráda! A nikde nikdo,“ raduje se pod ukazatelem druhé nejvyšší beskydské hory Štefan z Frenštátu pod Radhoštěm. A upozorňuje, že patří k těm, co vyhledávají spíše klasické turistické zážitky než populární, východně ležící „Lysou“.

Symbol svobody od roku 1982 – mohyla Johna Lennona pod vrcholem Smrku.Zdroj: Deník / Radek Luksza

I pomníček Johna Lennona je na Smrku ostatně prý proto, že se komunistickým fízlům nechtělo v jednom kuse lézt nahoru a ničit ho.

Z nové doby je další „mohyla svobody“ odkazující na oběť Jana Palacha, který se upálil na protest proti okupaci republiky vojáky socialistického bloku.

Vodní nádrž Šance. Ilustrační foto.
Na přehradě Šance se otevřelo informační centrum

U příležitosti letošního 50. výročí jeho činu zde obec Ostravice instaluje novou plaketu. Na opačné straně u skály (se zákazem táboření a ohništěm s nachystanými pruty na pečení buřtů) je skautský pomníček.

„S dcerami jsme se plazily z Ostravice na Smrk čtyři hodiny,“ tvrdí Petra z Ostravy preferující severovýchodní směr; přibližně stejně dlouhou trasu jako z Čeladné.

Studánka s názvem Tajemná Řásnovka je jediným zdejším občerstvením.Zdroj: Deník / Radek Luksza

S dětmi si každopádně rodiče užijí, hlavně okolo jediné studánky Tajemná Řásnovka s čistou horskou pitnou vodou. Tudy se trmácí mezi kameny. Jedno, jestli nahoru či dolů opravdová cesta pro kamzíky.

Najdou se však borci, jIž i od Lysé Hory dokážou na Smrk běžet, tento vrchol je totiž součástí populárního horského ultramaratonu B7. „Nás ale jednou odradil už jen rozvodněný Bučací potok, kde nešlo přejít přes kameny. Sedli jsme do auta a vrátili se,“ dodává pro Deník Marek.

Sestup na Ostravici se dá zakončit vlevo směrem na vlak nebo vpravo v Beskydském pivovárku.